;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Çevre, bize küskün!

10 Ocak 2020 Cuma 10:04 Güncelleme : 10 Ocak 2020 Cuma 10:04

Değerli çevre dostlarım, yeni yıla yeni bir çevre düzeniyle girdiğimizi sizlerle paylaşmak istedim. Çevresini kirletenler ile gürültü kirliliği gibi niceleriyle etrafındakilere rahatsızlık veren tüm suçlular, 2020 yeni yılında; artış gösteren yüklü para cezalarına maruz kalacaklardır.

2872 sayılı çevre koruma yasası,bu yıl daha titiz denetimlerle af görmeyecek olan para cezaları ile bizlere mutlu yaşam ve sağlık verecektir.

Demek ki; çevre, hava, gürültü gibi nice kirliliklere karşı kuvvetli para cezaları yağdırılacaktır.

Örneğin, yere çöp atmanın cezası üç yüz elli bir lira denilmektedir.

Ancak, trafikte bu suçun cezası ise neden yarı fiyatı karşılığındadır? Bence trafik suçları cezalarının para cezası karşılığı yetersiz!

Gürültü mutlu insanların yaşamlarına mani olabilen en önemli zararlardan biridir. Yaşamımızın çevresel kayıplar ve ihmallerden oluşmuş zararları arasında yer almaktadır.

Ancak bu suçun trafikteki cezasının, yarı fiyatı civarında oluşu, çevre yönünden daha da önem kazanmakta?

Aracındaki egzozun bakımsızlığı sonucu çevreyi kirletenlere karşı cezanın dört bin liradır. Böylesine sembolik cezalara karşı, caydırıcı cezalar daha çok önem taşıyor, hizmet geliyor.

Bu düşünce ve uygulamalar, insanların sağlıklı ve çevre kirliliğinden uzak bir hayat yaşama isteği, hayata tutunmasının özelliğidir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, caydırıcı ve gerçek cezalar ile yol denetimlerinde dahi, geçmiş hizmetlerde olduğu gibi şehir içi yollarda denetimlerini trafik hizmetleri çerçevesinde sürdürebilmelidir.

Unutmamalıyız ki; atmosferde yer alan gaz, duman ,toz ve su buharı gibi kirleticiler insan ve diğer canlılara zarar verecek duruma geldiklerinde meydana gelen hastalık ve ölümler ile karşılaşılır.

Bu yönde her ne kadar gelişmiş ülke uygarlığına uygun çalışmalar olsa dahi, kontrolsüzlüklerin başıboşluk yarattıkları unutulmamalı. Geçtiğimiz yıllar içersinde 'sıfır atık' taslağı yönündeki

düzenlemeler ümitlere yer verdi. Çünkü, çevreyi daha temiz tutmak zorundayız. Ülke insanlarımızın sağlığı için yeşil alanların her birimizin çevresinde yer almasını katkı ve davranışlarla sürdürmeliyiz ki, yaşamımız için çevre bize küsmesin...

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün