Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Çakarlar artık çakamayacak!

11 Ekim 2019 Cuma 10:06 Güncelleme : 11 Ekim 2019 Cuma 10:06

Ambulans, itfaiye ve polis aracı gibi yetkili ve görevli araçlara ait siren sesi duyduğumuz da hemen sağ şeride yanaşıp yavaşlamamız ve durmamız dahi istenirdi.
Bu araçların, insan sağlığı ve yaşamı ile yangın söndürülmesi gibi acil durumlarda geçiş üstünlüğü vardır “2918 sayılı Karayolu Trafik Yasası” gereği yol vermek mecburidir.
Ne var ki, son zamanlarda  tepe lambası yanan  fakat sivil plaka takılı araçların sürücüleri ısrarla kendilerine yol verilmesini istemektedirler.
Ancak sivil plakalı ve sivil giyimli kişileri taşıyan bu araçlarda hiçbir resmiyet ve bu yönde görevli olduklarına dair hiçbir emare dahi bulunmamaktadır.
İçişleri Bakanlığı 1 Kasım 2019 tarihinde “Trafikte Geçiş Üstünlüğü” denetimlerine başlayacaktır.
Böylece devletin kurumlarında veya rastgele dahi olsa gerekli görev yetkilisi olmayanlar haksız olarak gidecekleri yere çabuk ulaşmak ve trafik sıkışıklığından kurtulmak düşüncesiyle araçlarına tepe lambası veya siren sesi takamayacaklar ve kullanamayacaklardır.  
Böylece, kamu kurumları ile mahalli idareler ve üniversitelerde görevli üst düzey yöneticilerinin makam araçlarında ışıklı ve sesli uyarı sistemlerini acilen sökmeleri istenmiş olup görev yerine getirilmeye dahi başlamıştır.
 Ancak; ambulans, itfaiye ile gereğinde kolluk araçları ile güvenlik ve risk kapsamında devletin en üst protokolünde yer alan makamlar emrine koruma amacıyla araçlarda çakar lamba kullanımına müsaade edilecektir. Bunların dışında rastgele araçlar ise çakar adı altında ışık sistemleri ve sesli uyarılar kullanılmayacaktır.
Sonuç olarak ise; 1 Kasım itibariyle  belirlenen araçlar dışında çakar lamba takılması ve kullanılması yasaklanmıştır.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün