Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Araçlarımızın bakımı

29 Kasım 2019 Cuma 09:48 Güncelleme : 29 Kasım 2019 Cuma 09:48

Değerli araç sürücüsü dostlarım, araçlarınızın teknik bakımlarını yaz-kış mevsim değişiklikleri sürecinde yaptırmayı unutmayınız. Kış mevsimiyle birlikte olumsuz hava şartları bizleri beklemekte!
Böylelikle, hepimizin araçlarının kış bakımına ihtiyacı olacaktır. Kış mevsimi öncesi araç bakımları ile eksiklerin tamamlanması ihmale gelmeyip, bizleri yolda bırakabilir.
Üzücüdür ki; araç motor bakımı ile ayarlarının yanı sıra kış lastikleri takılması ile ön düzen tüm kontrollerinin yapılması ve hareketli ekipman ile parçalarının kontrol ve ayarlarının bakımları mutlaka gözden geçirilmelidir.
Ne var ki; her defasında ve mevsim değişikliği sonrası yine gider hesapları ve masraftan kaçınmalar sorun ve hatalarımızın kaynağı olmaktadır. Her ne kadar uzun yollar ve kara kış bizleri korkutmasa dahi, kar yollarımızı kaplarken buzlanmalar ise; nice kaza olaylarına en önemli sebeptirler.
Güzel havalardaki iyimser ve neşeli yolculuklar bir aralık kış mevsiminin gerçekleriyle karşılaşıverirler… İşte o zamandır ki; uzun seyahat ve bitmeyen yollarda önümüze nelerin çıkabileceği bilinmezken, kurtarıcımız ise;  trafikte alacağımız tedbir ve dikkatlerimiz olacaktır.
Böylesine olumsuzluk sebepleri çerçevesinde:
* Kış lastiklerimiz en çok tehlikeye maruz kalacak ve en çok sıkıntıyı çekecek ekipmanlarımız olacaklardır . Uzun ve zorlu yollarda; lastik diş derinliği azalmış olan lastiklerin de yol tutma özelliği azalıp ardından ise tehlike ve kazalar yaşanabilir.
* Yaz mevsimlerinde aracımızda kullanılan klimaların; kış aylarında bizi ısıtacağını, yaz aylarında ise serinleteceği unutulmayıp bakımlarıysa ihmal edilmemelidir.
** Motor yağları; aracın kullanılan kilometre ölçüsünde kontrol edilip gereğinde değiştirilir.
** Yaz mevsimi sürecinde hava filitresi; eğer toz ile tıkandığında yeterli hava akışı sağlanamayacağı için değişir. Aksi halde ise yakıt tüketimi artar.
Kış mevsimi yollarda; temkinli ve tedbirli gidilmelidir. Aracın ise teknik bakımları kış mevsimi şartları ile yol durumları yanı sıra teknik donanımları eksiksiz haliyle denetim ve yönetimleri pozisyonunda olacak şekilde hareket edilmelidirler.
Sonuç olarak; araçlarımızın gideceğimiz yol süresince bakımsız olmamaları ve sürücülerin ise belirli aralık ve zorlanılan şartlar da yorgunluklarına dur diyebilmelidirler.
Çünkü, ihmal karşılığı veya dalgınlık ile yapılacak hatalar; ölümlü kazalar ile felaketleri peşinde getirir.                                                                                  

Bunun içindir ki; uzun ve bitmek bilmeyen yolları,bir an önce bitirmeye çalışmayalım; Trafik yasa ile kurallarına ise hepimiz uyalım. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün