Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Araçlarda, çocuk koltuğu?

29 Ağustos 2019 Perşembe 09:07 Güncelleme : 29 Ağustos 2019 Perşembe 09:07

Değerli trafik dostlarım, 2015 yılının ilk haftasında sormuştum ve yine tekrarlıyorum. Ülkemizde çocuk koltuğu olan araç, neredeyse  göremiyorum. Belki de; çocuklu araç sahibi yok veya bizden saklanıyorlar. Hani, çocuklarımız,bizlerin umudu idi?                            Gerçek şudur ki; onlar için, trafikte neler yaptığımızı söyleyemeyiz. Önce bizler eğitilirsek ancak, onlara iyi örnek olabiliriz. Bunun en güzel örneğini, her yıl trafikte yaşıyoruz. Çünkü,        hala trafik polisini görünce emniyet kemerini takmaya çalışıyoruz.                                      Unutmayınız; Türkiye, çocuklarının trafik kazalarında can verdiği ülkeler arasında ki sıralamada ilk beş arasında bulunuyor.  
Geçtiğimiz yıllar itibariyle 'Trafik Yasası' gereği çocuklar; hani onlar için hazırlanan koltuklarda seyahat edeceklerdi? 
Kanun ile bu konuya açıklık getirilerek çocukların araçlarda seyahat esnasında kullanması gerekli emniyet koltuklarının türleri dahi belirlenmedi mi. Yoksa yapılan bu çalışmalar ve alınan kararlar ile halkımıza yapılan uyarılar unutuldu mu? Oysa, kaç kez yazdım, fakat yine hatırlatmak için tekrarlayalım.
-Ağırlığı 9 kg. geçmemiş ve bir yaşını doldurmayan bebekler için (Ana Kucağı) tipi koltuk kullanılacak. Bu koltuk ise bebeğin yüzünün aracın arka camına bakacak şekilde araca monte edilmelidir.
-Ağırlığı 18 kg. geçmeyen ve dört yaşını aşmayan çocuklar ise (Güvenlikli Tip Koltuk) kullanacaklar. Bu koltuk, çocuğun yüzü ön tarafa bakacak şekilde araca monte edilmelidir. 
-12 yaşına kadar ve ağırlığı 35 kg. civarında olan çocuklar ise; (Çocuk Güvenlikli) Tip Koltukları kullanmalıdırlar.  

Emniyet Kemeri kullanımı ise: 12 yaş sonrası çocuklar da başlatılmalıdır. Ne yazık, bizlerin alışamadığı ve kullanmadığımız çocuk koltuğu; gelişmiş ülkelerde bir “trafik kuralı” olarak kabul edilip uzun yıllardır ve başarıyla uygulanmaktadır. Çünkü, yasalara karşı saygı ve uyma zorunluluğu vardır. Üstelik tüm yasalar da olduğu gibi trafik kuralları ve buna uyum şartları; bizler de olduğu gibi çok sık görev yeri değiştiren yetkililerin çıkardığı ve genelge denilen kararlar ile ve sıkça değişmez. Neredeyse, her saat başı bir insanımızı trafik kazalarında kaybettiğimiz ülkemizde ise; bu keyfiyet hiç düşünülmemelidir.Üstelik Trafik Yasaları caydırıcı olup, yıllık ceza getirisi de: Devletin kar edeceği ve gelir sağlayan emtialar arasına alınmamalıdır.Yani, bu cennet ülke de yaşayanların ise, artık sevgi ve saygı ile donanmış bir vatandaş olmaları sağlanmalıdır. Yoksa, gelir sağlayan bir emtea oldukları akla gelecektir. Her cezanın bir eğitim olarak ve insan yaşamına katkı sağladığı bilinen bu yaşlı dünyamızda artık bizler de, trafik kazalarından uzak olarak nasibimizi alabilmeliyiz.                                                                                                                                                  
Üzücü olanı ise trafik; medeniyete doğru ve insan yaşamına katkı sağlayacak uygulamalar çıkardığı daha ilk günlerde bitivermiş olması! Ve artık trafik denetimlerin de; araçlar da yolculuk eden çocuklar için “Emniyet Kemeri Koltuğu” sorulmuyor? Üstelik annesinin kucağındaki bebekler ile babasının kucağında oturan ve direksiyon ile oynayan erkek çocukları sanki hoş karşılanıyor. Çünkü, bu görüntüleri ülkemizin her köşesinde yine görmeye başladık. 
Araç servis istasyonları ile araç aksesuarı satıcısı mağazalarda Çocuk Emniyet Koltukları  indirimli fiyat ile ve çeşitleri giderek azalmış hale gelmektedir. 
Denetimler de, soruluyor; Sürücü emniyet kemeri kullanıyor mu? Sürücü cep telefonu ile konuşuyor mu? Sürücü hız tahdidi sınırlarını aşıyor mu? Alkol var mı?Peki çocuk koltuğu neden sorulmuyor?                                                                                                                                                             Çocuklarımız ve kendimiz ile ailemiz için aracımızda emniyet kemeri ve çocuk emniyet koltuğu bulunduralım ve mutlaka kullanalım ve böylece hayata bir kez daha bağlanalım.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün