Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Aracınızın kış bakımı!

4 Ekim 2019 Cuma 10:06 Güncelleme : 4 Ekim 2019 Cuma 10:06

Değerli trafik dostlarım, son günlerde hafifçe çiseleyen yağmur bizlerin dikkatini çekti. Hava sıcaklığı yüksek olup yaz mevsimi bitimine çeyrek kaldı.
Giysilerimizi hava şartlarına göre ayarlarken aracımızın da her mevsim değişimi öncesi tüm bakımlarını ihmal etmemeliyiz.
Zira yaz biterken biraz daha rahat davranırız hava şartları zarar vermez sanırız. Oysa sıcaklar motoru zorlar ve su kaynattı dediğimiz olay ile motorun da aynı bizim gibi kapasitesi düşer.
Ne var ki, yaz sonunun gelmesiyle; motor yağı değişimi, motor ayarları ve kış lastikleri değişimi ilk sırada yer alırken, bunların destekleyici bölümü rot-balans ayarları dediğimiz “ön düzen” ayarları olup gerçekleştirilmesi gerekir.
Gittikçe artan yaz sıcaklarında klimalı araçlar bizi etkilemezken demir yığını motorlarda sürtünme kat sayısı artar ve aşırı zorlanmalarda motor ve hareketli parçalar zarar görebilmektedir.
Aynı şartlar, kış mevsiminde dahi akla gelmeyen arızalara sebep olabilir.
Üstelik açık yerlerde bıraktığımız  aracın içine dahi zorla girerken, önce soğuktan direksiyonu tutmakta  bile bazen zorlanırız. Soğuk altında kalan  demir ve plastik yığınında değişimler ve deformasyonlar olabilecektir. Aracımızın her yaz sonu lastik özelliği azalıp silme gücü kalmayan sileceklerimiz en bariz örnek olup, kışa hazırlıkta değiştirmeliyiz. Böylece her değişen mevsimde aracımız rahatlayacak ve hava şartlarından etkilenmeyecektir.
Onun içindir ki; son bahar ve kış aylarında nice seyahatler ve bitmeyen yollar bizleri beklemekte. Aracınız bakımlı olursa, aşırı “metal ısınması” denilen bazı zorlukları sizden uzak tutar.
Çünkü;  uzun yollar ve aşırı soğuklar ile erimiş karlı yollarda, diş derinliği azalan lastiklerde yol tutuşu azalır ve fren mesafesi uzar ki; işte tehlike ve kaza sebebidir…
**Klimalara daha çok gerek duyulup, kış bakımı yapılmalı ve gaz kontrol edilmeli. 
**Başlayan Soğuk ve uzun yollarda ise  yağ eksilebileceğinden motor yağı seviyesi  kontrol edilmeli.
**Kış mevsimi yol şartları uygun olduğunda  bir an önce gitmek istersiniz, fakat aracın yürüyen kısım denilen –Rot ve Balans- ayarlarının önceden kontrolü gerekir. 
Aracınızın,tüm kışa hazırlık bakımları yapılmış olsa dahi yollarda tehlikeye atacak unsurlar olan, aşırı hız,tehlikeli araç kullanmak,hatalı şerit değiştirmek, gibi kural dışı davranışlarda bulunmayın. 
Yol ikaz ve tanıtım levhaları en yakın dost ve yardımcınız olacaktır.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün