Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Deprem, örgüt - belediye ilişkisini de yıktı

16 Kasım 2020 Pazartesi 08:27 Güncelleme : 16 Kasım 2020 Pazartesi 09:55

İzmir’de 116 kişinin hayatını kaybetmesine, birçok kişinin evsiz kalmasın sebep olan depremin izlerini silmek için merkezi ve yerel iktidar çalışmalarını sürdürüyor. AFAD başta olmak üzere birçok Sivil Toplum Kuruluşu da elinden gelen desteği esirgemiyor. İzmir’in yaralarını sarmak için siyasi partiler adeta birbiriyle yarışıyor. AK Parti ve CHP’nin sıklıkla “Şov yapmayın”, “Şov yapan sizsiniz” atışmalarına şahit oluyoruz.

Türkiye, iktidar – muhalefet atışmalarına alışık, hizmette yarıştıkları biliniyor, iki parti de hem siyaset bilimcilerden hem de vatandaştan, deprem sınavında tam not alıyor. Alışık olmadığımız bir durum ise depremin en çok hasar verdiği Bayraklı ilçemizde yaşanıyor. Bayraklı Belediyesi ve Bayraklı İlçe Örgütü arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Deprem Bayraklı’da, tıpkı temeli iyi olmayan binalar gibi temeli iyi olmayan belediye – örgüt ilişkisini de yıkıyor. Depremin olduğu 30.10.2020 tarihine giderek, sürece baktığımızda Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın ve ilçe başkanı Pınar Susmuş’un ayrı ayrı çalışma yürüttüğünü gözlemliyoruz. Başkan Sandal, eski ilçe başkanı Cemalettin Alper ile çadır kentleri dolaşarak, depremzedeler için çalışırken, İlçe Başkanı Pınar Susmuş, öğretmenevinde kurmuş olduğu koordinasyon merkezinde çalışmalarını yürüttü. Basın mensupları olarak bizlerin de sıklıkla ziyaret ettiği merkeze İl Başkanı Deniz Yücel başta olmak üzere birçok belediye başkanı, Genel Başkan Yardımcıları ziyarette bulundu. İlçenin Belediye Başkanı Sandal’ın ise bu merkeze uğramaması örgüt içinde, “Sandal’ın göreve geldiği günden bu yana devam eden çatışmanın, deprem sürecinde zirve yaptığı, Sandal’ın, Susmuş’un bir dönem sonra belediye başkan adayı olabilmesinden kaynaklı sıkıntı yaşadığı” yorumlarına neden oldu.

 

KAPALI TOPLANTIDAN AKILLARDA KALANLAR

Örgüt ve belediye arasında yaşanan gerilim CHP Bayraklı Meclisi Kapalı Grup Toplantısında yüksek sesle ifade edildi. Başkan Serdar Sandal’ın, ilçe yöneticiliğinin yanı sıra mecliste de Grup Başkan Vekili olan Pınar Susmuş’a haber vermeden grup toplantısı çağrısında bulunması yanan ateşi iyice körükledi. Toplantı yapılacağını meclis üyelerinden öğrenen Susmuş, tepki olarak toplantının o gün değil, bir gün sonra yapılmasını talep ediyor. Sandal ise talebi kendisine ileten meclis üyelerine, toplantıya Susmuş’un davetli olmadığını, toplantının kendisinin belirttiği gün ve saatte yapılacağını vurguluyor. Tabi burada konu İl Başkanı Yücel’e taşınıyor. Yücel, bir yardımcısını, örgüt ve belediye arasında orta yolu bulması için görevlendiriyor. İl Başkanlığının müdahalesi sonrası Başkan Sandal ve Susmuş’un katılımıyla kapalı grup toplantısı gerçekleşiyor. Toplantı gerçekleşiyor gerçekleşmesine ama gerilimin şiddet eğrisi bir türlü negatif eğilim göstermiyor. Sandal, meclis üyelerine süreçte yapılan ve yapılacak çalışmaları anlatıyor. Anlatım esnasında Susmuş’un, Başkan Sandal’ın yanındaki yerinde değil, aşağıda meclis üyelerinin arasında olması dikkatlerden kaçmıyor. Sandal’ın konuşmasını bitirmesi üzerine, söz isteyen Susmuş, “Başkanım, izninizle ben de kürsüye gelmek, meclis üyelerime, yüzlerine bakarak hitap etmek istiyorum” diyor. Kürsüye çıkan Susmuş, meclis üyelerine, belediye personeline teşekkür ederek, sürecin elbirliğiyle yürütülmesi gerektiğini, herkesin CHP çatısı altında, CHP için çalıştığı ve kimseyle bir sorunu olmadığı söylüyor. Tam burada araya giren Sandal, “Benim örgütle ciddi problemlerim var. Örgüt başına buyruk hareket ediyor. Benim haberim olmadan merkez kurmak ne demek? Siz kafanıza göre maske, giyim, gıda dağıtamazsınız. Bu davranışla kimi, neyi ön plana çıkartmaya çalışıyorsunuz” diyerek, öfkesini dışa vuruyor. Meclis üyelerine, toplantıyı bitirdiğini söyleyen Sandal salondan çıkıyor. Susmuş ise, toplantının bitmediğini, kimsenin salondan çıkmamasını istiyor. Edinilen bilgiye göre İlçe Sekreteri dışında kimse salondan çıkmıyor. Susmuş, gergin bir süreç yaşandığını, yine de kimseyle bir sorununun olmadığını dile getirerek birlikte çalışma çağrısı yapıyor.

 

YÜCEL’İN TUTUMU MERAK EDİLİYOR

Gergin geçen toplantı tabi ki basına yansıyor. Basında çıkan haberlerin ardından İlçe Başkanı Susmuş, hemen bir basın toplantısı düzenleyerek, belediye ve örgüt arasında bir sorun olmadığını, herkesin tek amacının depremzedelere hizmet etmek ve yaraları bir an evvel sarmak olduğunu ifade ediyor. Susmuş’un basın toplantısında çizdiği pembe tablo vatandaş nezdinde nasıl bir karşılık buluyor bilinmez ama yapılan basın toplantısından geriye, Başkan Sandal’ın ardından, Susmuş’un çağrısına rağmen salondan çıkan ilçe sekreterinin, Susmuş’un toplantısında da yer almadığı dilden dile aktarılıyor. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Bayraklı’daki örgüt – belediye çatışması, ilçe kongresinden beri devam ediyor. İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in zaman zaman Sandal ve Susmuş’la kahvaltı, kahve gibi organizasyonlarla bir araya gelerek, “Uyum, uzlaşı istiyorum” uyarısında bulunduğu da örgüt kulislerinde konuşulanlar arasında yer alıyor. Başkan Yücel’in kapalı toplantıda yaşananlarla ilgili nasıl bir yöntem uygulayacağı ise şimdilik merak konusu.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün