;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Yerel yönetimlerden kentli haklarına

17 Eylül 2019 Salı 08:59 Güncelleme : 17 Eylül 2019 Salı 08:59

İnsan Hakları Bildirgesi 10 Aralık 1948 de kabul edilmiştir. 30 maddeden ibarettir ve evrenseldir. Bu maddelerin tamamının uygulandığını söylemek güçtür imkânsızdır. Ülkemiz için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. İnsan haklarının yaşama geçirilmesi örgütlenme özürlüğünü, eğitimi, kısaca insanların mutluluğunu sağlayacağı için önemlidir.

Merkezi yönetimlere göre, halka daha yakın oldukları için insan haklarının yerel yönetimlerde uygulanması daha kolaydır. Çünkü doğumdan ölüme kadar bütün süreçlerde iç içe oluyorlar. Sonuçta ilişkilerin verimliliği de doğal olarak karşılığını bulacaktır. Böylece son yıllarda oluşan büyük tahribatlar kısmen giderilebilecek ve belki de yeniden bazı güzel şehirler inşa edilebilecektir.

Kentleşme olgusu aynı zamanda bir başkalaşma sürecidir. Buna vatandaşlaşma da denilebilir. Kentte yaşamaya başlayanlar, kent yasalarına uymaya başlandığında yavaş yavaş ve ister istemez İnsan Hakları Bildirgesi'nden haberleri olacak ve bu hakları kullanma konusunda örgütlenmeyi düşünmeye başlayacaklardır. Geçmişteki “Aliağa Kent Parlamentosu” deneyimi tam da bu düşüncelerden yola çıkarak gerçekleştirilmiştir.

Yaşamımızın bir çok bölümünde Belediyelere işimiz düşmektedir. Bir hizmet alınmaktadır. Genel olarak da yaşam konforumuzu yükseltmek için taleplerimiz olmaktadır ve olacaktır. Kaynak yaratma becerisini gösteren Belediyeler bu kaynakları doğru ve adil kullandıklarında yaşanabilir kent özlemi de, kentte yaşayanlar tarafından mutlaka değerlendirilir. Bu özlem aynı zamanda o kentte sürekli yaşamayı isteyenleri çoğaltır.

Kent bilinci alan insanlar, en az yönetenler kadar kentine sahip çıkarlar. Bir insan hakları çerçevesinde örgütlenme özgürlüğüne sahip olurlarsa o kentte yaşamak bir özlem olur.

Kim bilir belki de “İnsan Hakları Şehirleri” bu vesile ile kurulmaya başlar.

Unutmayalım ki “Yasalar Kent yapımıdır. Köylerin kendi töreleri vardır.”

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün