;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

BOP’un Geçmişe Dönük Mazisi

14 Ocak 2020 Salı 10:13 Güncelleme : 14 Ocak 2020 Salı 10:13

İsmet İnönü’nün büyük devletlerle ilgili ‘’onlarla ilişki kurmak, ayı ile yatağa girmeye benzer’’ tam da Amerikan emperyalizmini tarif eden bir seçkin cümle. Zira, Obama döneminin dış işleri bakanı Condoleezza Rice 2000’li yıllarda tam da bunu tarif ediyordu söylemlerinde. Diyordu ki: “Cebelitarık’tan Malezya’ya kadar ne kadar İslam ülkesi varsa onların sayısını çoğaltacağız, 22’ye çıkaracağız.’’ Bu ülkeler içerisinde Türkiye de var. Gerçekten de o açıklamalardan sonra İslam ülkelerine yapılan saldırılar, Irak başta olmak üzere Suriye ve giderek yaygınlaşan bir şekilde Ortadoğu’yu kapsamaya başladı.  Ve bölünmelerle beraber yeni isimlerle küçük devletler kurulmaya başlandı. Türkiye de bu kapsamda değerlendirilerek BOP’un yüklediği bir rolün içinde buldu kendisini. Güya BOP’ta Türkiye’nin hedefleri üç alt başlık altında tasnif edilmeye uygun bir şekle sokuldu.
1. Ana vatan savunması için güvenliği sağlamak: Türkiye’nin etrafında ana vatan savunmasına katkı sağlamak amacıyla bir barış kuşağının tesisi için güvenlik ortamını kalıcı düzeyde oluşturmak. Bunun için de kriz oluşma alanlarında anlaşmalara bağlı olarak tutabilmek.
2. Sürdürülebilir refah ortamı için güya refahı artırmak ve yaygınlaştırmak: Bir ulusun ya da bir ferdin tek başına refah içinde olması mümkün ise de, refahın artırılması ve devamlılığın güven ve barış ortamı içinde devam ettirilmesi zor görülmektedir. Bu nedenle refahın hem yurt içinde hem de yurt dışında yaygınlaştırılmasını sağlamak veya bunu sağlayıcı ortaklıkların içinde bulunmak. 
3. Demokrasinin güvenliği için demokratik değerleri yerleştirmek ve yaygınlaştırmak: Ekonomik ve askeri kazanımların global özgürlük ve serbestlik ölçeğinde insan yaşamına ve devlet yönetimlerine yansımasındaki temel araç, demokratik değerlerin tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yaşama geçirilmesidir. Yani demokrasinin güvenliği için çevresinde de demokratik değerlerin yaygınlaştırılması çabasını başarıya ulaştırmak temel hedeftir.

Peki bütün bunları, o büyük devlet dediğimiz emperyalistler yaptırır mı? Kesinlikle hayır. Nitekim bu politikalar bizi BOP kapsamında Ortadoğu bataklığına itmiştir. Şimdi bu bataklığın içerisinden çıkmak için bazen ABD’ye bazen Rusya’ya yaltaklanmakla Mustafa Kemal Atatürk’ün bize armağan ettiği ulusumuza da ihanet etmekteyiz. Dileriz en kısa zamanda ülkemiz aydınlanır. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün