;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Belediyecilik

25 Şubat 2020 Salı 12:45 Güncelleme : 25 Şubat 2020 Salı 12:45

Çeşitli vesilelerle belediyecilik anlamında siz kıymetli okuyucularıma birçok bilgi sunmaya çalıştım. Çünkü belediyelerde yazı işleri müdürlüğü, belediye meclis üyeliği ve belediye başkanlığı yaptığım için yaşamımda en iyi bildiğim konu. Hatta 5 yıllık milletvekilliği dönemimde daha çok belediyeleri ilgilendiren çalışmalar yapıldığından dolayı içişleri komisyon üyeliğini de bunlara ekleyebiliriz. 
Kısaca belediyecilik anlamında vermiş olduğum uğraş, yuvarlak bir hesapla 30 yıl civarındadır. Bu zaman zarfında iki tür belediyecilik hep öne çıkmıştır; birincisi halkın ve giderek kentin ihtiyaçlarını saptayıp buna göre yapılan belediyecilik, bir de halkın ve kentin değil kendi ihtiyaçlarını karşılayan belediyecilik anlayışı. Kendi ihtiyaçlarını karşılamak için belediye başkanlığı yapanlar, bir dönemde bakmışsın zenginleşiverirler, buna göz boyamacılık da denilebilir. Kentin ihtiyaçlarını karşılamak için belediyecilik yapanlar, hem uzun yıllar bu görevi yaparlar, hem de dürüst ve ilkeli tavırları nedeniyle ancak mal varlığını koruyabilirler ya da koruyamadıklarından namerde muhtaç olmamaya çalışarak yaşamının geri kalan bölümünü namusluca tamamlarlar. 
Ama bıraktıkları eserler kesinlikle faydalıdır ve unutulmazlar. Çünkü kentte halkın yaşamını kolaylaştırmak için azami gayret gösterirler. Örneğin yaşadığı yörenin sorunlarını saptadıktan itibaren bunları bir sıralamayla tek tek yerine getirirler. Gecekondu mu, burada oturanlar mı, kimsenin burnu kanamadan onların insanca yaşayabileceği konutlar üretirler israfa yer vermeksizin. Çevre kirliliği mi, kaynağında yok etmek için yaşadığı yerin havasına, suyuna, bitki örtüsüne, gürültü kirliliğine, çarpık kentleşmesine, görüntü kirliliğine yer vermeksizin önlem alırlar. 
Hatta bu konular için halkın katılımı ile komisyonlar oluştururlar. Bunları önlemeden, o yöre halkına yüzme havuzu ya da buz pateni pisti yapmaya çalışmazlar. Kültürel anlamda, onları bilinçlendirmek için yetenekli gençlerle tiyatro topluluğu, folklor ekipleri, yöreye özgü şenlikler, insanların ufkunun açılması için başka belediyelerle kardeş kent ilişkileri, kentte yapılacak olan yatırımlar için mahalle örgütlenmeleri yaparlar. 
Eğer bir sanayi kentinde belediyecilik yapıyorsa, İngiltere’nin Liverpool’u gibi stadı olan bir futbol kulübünü sahneye çıkarırlar. Bu aşamalardan sonra çocukların sağlıklı yetişmesi için kreşler, karanlığı yırtmak için kütüphaneler, sağlık merkezleri, jimnastik salonları, amfi tiyatrolar, parklar, basketbol alanları, yürüyüş yolları ve kent trafiğini düzenleme gibi alanlar birinci derecede ihtiyaçlar olarak hizmete sunulur.
Böyle bir belediyecilik anlayışı, başkanlara bağlı kent konseyleriyle değil, bağımsız ama üretken olan komisyonlar vasıtasıyla yaşama geçirildiğinde o kent yaşanabilir bir kent seviyesine ulaşmış demektir. O kentte insanlar daha mutludurlar. Öylesine bir kente göç edip yaşamak, ben insanım diyen herkes tarafından özlenen bir durumdur.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün