Atları da vururlar

Yayın Tarihi 28 Nisan 2020

İçinde bulunduğumuz korona virüs faciasının atlatılmasından sonra elbette ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Üstelik bu durum sadece sağlık alanında değil ekonomik, sosyal, kültürel alanlarda da birçok değişime uğramış olarak karşımıza çıkacak.

İçinde bulunduğumuz korona virüs faciasının atlatılmasından sonra elbette ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Üstelik bu durum sadece sağlık alanında değil ekonomik, sosyal, kültürel alanlarda da birçok değişime uğramış olarak karşımıza çıkacak.

Yakın tarihte geçen yüzyılda 1929’da ABD’de baş gösteren ekonomik kriz çok büyük yıkımlara yol açmıştır. Hatta 2. Dünya Savaşı'na giden yolun yapı taşlarından birisi de bu krizden kaynaklanmıştır. Kapitalizmin kendine özgü kurallarını bile uygulamayan ülkeler giderek İtalya’da, Almanya’da, İspanya’da faşist yönetimlerin iktidarlarına neden olmuşlardır. Bu ekonomik çöküş daha sonraki yıllarda kapitalizmi kendi içinde disipline etmek açısından ‘bırakınız geçsinler, bırakınız yapsınlar’ yerine Keynesyen (karma ekonomi) sistemini yaşama geçirmişlerdir. Yani ekonomiye devletin de müdahale etmesine evet demek zorunda kalmışlardır.

Bunları niçin anlattım biliyor musunuz?

2004 yılında Ankara’da Akün sinemasında Devlet Tiyatroları’nın sahnelediği ‘Atları da vururlar’ oyununu izleme şansını bulmuştum. Yukarıda anlattığım ekonomik çöküşü öyle güzel sahnelemişlerdi ki korona virüsün dünyada yarattığı korku ve endişe 1929 yılında da ekonomik olarak kendini göstermişti. İşsizli yüzde 25-30’lara çıkmıştı. Gençler ne yapacaklarını bilemiyor özellikle ABD’de sokakları arşınlıyorlardı. Hırsızlıklar, adam yaralamalar ve cinayetler almış başını gidiyordu. Para kazanmak için düzenlenen ve kaç gün süreceği belli olmayan dans yarışmaları rağbet görüyor hepi-topu birinciye verilecek olan 1500 dolar için adeta sahnede birbirlerini eziyorlardı. O durumu seyredip de terlemeyen insan sanırım yoktu. Kapitalizmin tüm acımasızlığı sergileniyordu.

Diğer yandan Amerika’daki bu azgın kapitalist düzen Avrupa’da faşizmi körüklemişti. Bu kargaşa bu savaş 50 milyon insanın ölmesine neden oldu. Gerçi o günkü silahlarla bugünkü virüsler belki karşılaştırılamayabilir ama o zamanki savaşı körükleyen sermaye grupları ile bugünkü virüs salgınını körükleyen Rockefeller , Cargill sermaye grubunun amaçları birilerinin yeni teknolojilerle diğer ülkeleri işgal edip pazar edinmekse, ikincilerin amacı da GDO’lu ürünlerle silahsız işgalleri alabildiğine yaygınlaştırmak.

Sonuçta her iki grubun amacı insan öldürmektir.