Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Yetkinlik Bazlı Mülakat

15 Temmuz 2019 Pazartesi 08:22 Güncelleme : 15 Temmuz 2019 Pazartesi 08:22

Mülakat, hemen hemen herkesin bildiği gibi işe alınmak istenen kişiyle yapılan görüşmedir. Burada iki temel amaç vardır. Birinci amaç; mülakatta gelen adayın kendisine en uygun işi seçmesi; ikinci amaç ise mülakatı gerçekleştirenin işe en uygun adayı seçmesidir. 
Durum böyle olunca işe en uygun adayı seçmek için bazı mülakat türleri devreye girmektedir. Bu yazımda da son dönemlerin popüler mülakat türlerinden olan Yetkinlik Bazlı Mülakatı (YBM) inceleyeceğiz.
Yetkinlik bazlı mülakat, işe alım konusunda birçok kurumun kullandığı bir mülakat türüdür. Bu tür mülakatla işe alınan adaylar hakkında doğru karar verme oranı, özgeçmiş mülakatına göre işe alınan adaylara oranla oldukça yüksektir. Bunun sebebi ise, işe alınacak kişinin önceki iş deneyimlerine dayanarak bazı yetkinliklerinin bir nevi test edilmesidir. 
Tabi, bu yetkinlikleri ölçmek için mülakat öncesinde işe alımı yapılacak pozisyonun hangi yetkinlikleri içermesi gerektiğini bilmek ve ona göre profesyonelce hazırlanmak gerekmektedir. Yetkinlik Bazlı Mülakat için sorgulanması gereken bazı yetkinliklerden birkaçını belirtmek gerekirse aşağıdaki yetkinliklerini sayabiliriz.
Sonuç odaklılık,
Takım çalışmasına yatkınlık,
Karar verme,
Planlama,
Zaman yönetimi,
İkna etme,
Müşteri memnuniyeti
İlişki yönetimi
Analitik düşünme
Yönetim becerileri

Diyelim ki; Satış bölümüne bir satış uzmanı alacaksınız. Ve bu işe alımı Yetkinlik Bazlı Mülakat yaparak gerçekleştireceksiniz. O zaman öncelikle satış uzmanı olarak almak istediğiniz kişinin hangi yetkinliklerinin sorgulanması gerektiğini tespit etmelisiniz. 
Bütün yetkinlikler olsun diye bir seçeneğimiz yok. Sizlerde takdir edersiniz ki, bir kişi her yetkinliğe sahip olup hepsini bir bünyede barındıramaz. Bu nedenle işin gerektirdiği yetkinlikleri tespit edip (Satış uzmanı için ikna etme, müşteri memnuniyeti, ilişki yönetimi yetkinlikleri olabilir) mülakata çağrılan adayların o yetkinliklere sahip olup olmadığına karar veriyor olmanız gerekiyor. 
Bu süreci ise DAS tekniğini kullanarak sürdürüp sonuçlandırmanız mülakatın verimli geçmesi açısından son derece önemlidir.
DAS Tekniği; Durum – Aksiyon – Sonuç kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Bu teknikle Yetkinlik Bazlı sorulan sorularda, adayın nasıl bir durumla karşı karşıya kaldığı (Durum), 

Bu durum karşısında ne yaptığı(Aksiyon), 

Almış olduğu aksiyonunun nasıl etki yarattığı (Sonuç) gibi cevaplar aranır. 

Bunlardan birinin eksik olması eksik DAS olacağı gibi mülakata gelen adayın olumsuz olarak da değerlendirilmesine neden olabilir. Bu nedenle mülakat yapanın elinden geldiğince DAS’a uygun sorular sorması, adayın da bu tekniğe uygun cevaplar vermesi için yönlendirilmesi gerekmektedir.

İş görüşmesine gidecek olanların işe girmek istedikleri alanlar için şimdiden o alanın yetkinliklerini araştırmalı ve o yetkinlikler alanında kendini geliştirmelidir. 
Sonuç olarak, bu karşılıklı seçim sürecinin her iki taraf için de verimli bir şekilde neticelendirilmesi noktasında kullanılabilecek en iyi mülakat türünün Yetkinlik Bazlı Mülakat olduğu kanısındayım.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün