Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Network kurmanın gücü ve hatalar

20 Mayıs 2019 Pazartesi 07:00 Güncelleme : 20 Mayıs 2019 Pazartesi 07:00

Pek çok insan güçlü bir profesyonel ilişki ağı yani network kurmanın etkisinin farkında değil. Aslında en büyük hata da budur. Halbuki insanlar işlerinin %70’inden fazlasını kurduğu ağlarla, ilişkilerle yürütüyor. Networking için iş dünyamızı, yaşantınızı hedeflerimiz doğrultusunda kurduğunuz ilişkilerle tasarlama sanatı diyebiliriz. Network kelimesinin Türkçe'de çevre edinme, tanınma, tanışma, ilişki kurma gibi birden fazla karşılığı var; fakat artık bu kelime dilimize bu şekilde yer edindiği için network diyerek ilerleyebiliriz.

Peki! Networking nasıl ve ne zaman yapılmalı, her ortamda network kurulur mu? Bunları bu yazımda sizlere aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle şunu belirteyim, network her önümüze gelenle kurulan bir iletişim değildir. Network bir amaca hizmet etmelidir. Yani network kurma aşamasına gelmeden önce bu süreç planlanmalı, önceden düşünülmelidir. Karşımızdaki kişiye hazırlık yapılmalıdır. Bu aynı zamanda o kişiye saygı göstermek anlamına da gelir. Biz eğer kimlerle tanışacağımızı, hedeflerimizi, isteklerimizi planlamazsak yine çevre edinmiş oluruz tabi ki ama bu çevrenin bize işbirliği noktasında faydasını göremeyebiliriz.

Bundan 15 yıl öncesine kadar teknik bilginin önemi yüzde 80 – 85, kurulan çevrenin önemi ise yüzde 15 – 20 iken günümüzde bu tam tersi hal almış durumda. Bunun nedeni bilginin önemsiz olmasından değil aksine teknik bilginin zaten bilinmesi gerektiği düşüncesidir. Yani konunuzda zaten uzman olmalısınız ve kendinizi daima güncel tutmalısınız. Aynı zamanda uzman olduğunuzu, kendinizi daima güncel tuttuğunuzu kurduğunuz networkler arayıcılığıyla duyurmalısınız.

Ayrıca network ağı öyle iki günde edinebileceğimiz çevre anlamına gelmesin lütfen. İki günde kurulan çevrelerden faydalar göremeyeceğimiz gibi bizlerin de karşı tarafa faydası dokunmayacaktır. Network kısa ve uzun vadeli stratejilere ihtiyaç duyar. Örneğin 3 4 yıl sonraki çevrenizi oluşturmak için şimdiden network kurmaya başlamalısınız. Bunun için tanışmak istediğiniz kişileri sektörel ve ilgi alanlarınıza göre planlamanız ve o kişilerle uygun platformlarda buluşmanız gerekir.

Yapılan çeşitli çalışmalarda Türkiye de insanların yeni tanıştıkları kişilerle iş konuşmaktan çekindiklerini ortaya koymuş. Bu belki de kaçırdığınız fırsatlar anlamına da gelebilir. Bu noktada aslında doğru sorularla, networking yapmak istediğiniz kişilerin dikkatini çekerek ortak noktada sohbetler gerçekleştirebilirsiniz. Diyelim ki bir konferanstasınız ve uzun zamandır da network kurmak istediğiniz kişi de sizinle aynı konferansta, o zaman o kişinin bulunduğu alana gidip “ne iş yapıyorsunuz, hangi şirketteniz” sorusundan önce “daha önce konferansa katıldınız mı, az önce anlatılan konu hakkında ne düşünüyorsunuz” gibi sorularla sohbeti açmak ve devamında ise iş hayatına değinmek daha faydalı olacaktır.

Ülkemizde yeni tanıştığımız insanlara direk işleriyle ilgili sorular sorulduğunda şüpheci davranıp kişiyle arasına hemen mesafe koyabiliyorlar. Bu durumu da göz önünde bulundurarak networkün ilk adımının atılması gerekir. Bu şüpheci yaklaşım yok edilip kişilerin birbirlerine ortak payda da kendilerini anlatmasıyla devam eden ve sadece işleri düştüğünde değil de sohbet için de birbirlerini aradıkların da güçlü bir networkün kurulacağını düşünüyorum. Unutmayın ki networkingte önemli olan bir şey de var olan ilişkiyi sağlıklı bir şekilde sürdürmektir.


Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün