Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Mülakat Heyecanıyla Başa Çıkma Yolları

9 Eylül 2019 Pazartesi 09:04 Güncelleme : 9 Eylül 2019 Pazartesi 09:04

Mülakatı aslında çok doğal olmayan, başından sonuna bilinmezliklerle dolu bir süreç olarak da düşünülebiliriz. Şirketler birkaç dakika içerisinde adaya kendini anlatmayı, aday ise kendisine tanınan süre içerisinde kendini en iyi şekilde insan kaynakları yetkilisine ifade etmeyi amaçlıyor. Hal böyle olunca da bu bilinmezlikler ve görüşme zamanın da kısıtla olması görüşmeye giden adayda heyecanı da arttırıyor.
Eğer, mülakat heyecanımızın altında yatan temel nedenlere değinecek olursak; bunun başında Firma hakkında, Mülakatı yapacak kişinin nasıl olduğu hakkında, mülakatta neler sorulacağı hakkındaki bilinmezlik düzeyini başa koyabiliriz.
Heyecanın altında yatan ikinci etkeni ise, yine aslında kendimizin çözebileceği bir kavram olan “Önem düzeyi” olarak tanımlayabiliriz. Neden kendimiz çözebiliriz diyorum? Çünkü bizler, isteklerimize yeteri kadar önem verirsek ve bu uğurda üzerimize düşeni özverili bir şekilde yaparsak, başvurduğumuz pozisyonları ne kadar istediğimizi bilir ve ona göre hazırlanırsak bunu da çözebileceğimizi düşünüyorum. İşte tamda bu yüzden kendimiz çözebiliriz diyorum.
Bilginin, bilmenin daima güç olduğunu düşünenlerdenim. Bilir ve adımlarımızı ona göre atar, planlarımızı ona göre yaparsak bilinmezlik düzeyimizi minimuma indireceğimiz gibi stresimizi ve kaygımızı o denli yok edebiliriz. 
Peki! Bilelim bilmesine de ne bileceğiz ve bunları nasıl bileceğiz? Dediğinizi duyar gibiyim. Çok meraklandırmadan söyleyeyim. Sorun! Hayatınızda hep sorun ve sorgulayın. Hemen ikna olmayın. Kafanıza yatmayan bir şeyi kabul etmeyin. Öğrenene kadar araştırın, sorun. 
Sizi mülakata çağıran kişiden olabildiğince detaylı bilgiler alın, hangi firma, kiminle mülakata gireceksiniz, kaç aşamalı olacak, hangi pozisyon için çağırılıyorsunuz bunlar hakkında ayrıntılı bilgiler alırsanız süreç içinde daha rahat olacaksınız. Bununla da yetinmeyin. Sorduklarınızın akabinde hemen sorduklarınız ile ilgili araştırmalara başlayın. Sizinle mülakat yapacak kişinin kim olduğunu, daha önce nerede çalıştığını, ne kadar süredir bu alanda olduğunu araştırın. Şirketin nasıl ve kimlerle çalıştığını öğrenin bunların faydasını görmeseniz bile zararını hiç görmezsiniz merak etmeyin.
En önemlisi de mülakata giderken sakın ama sakın mülakat sonrasını şimdiden düşünmeyin. Odağınızı bozmayın. Bu duruma haddinden fazla önem yüklemeyin. Netice de her mülakat yeni bir deneyim ve öğrenme sürecidir bu sebeple mülakatı bir ölüm kalım savaşı olarak görmeyin. Bu şekilde davranırsanız daha rahat olacaksınız, kendinize güvenip kendinizi psikolojik olarak hazırlayın. Şu anda bir işiniz varmış ve çalışıyormuş gibi gidin. 
Ve ne olursa olsun hayat enerjinizi asla düşürmeyin. 
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün