Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Malulen emeklilikte yaş şartı aranmıyor

19 Ağustos 2019 Pazartesi 07:11 Güncelleme : 19 Ağustos 2019 Pazartesi 07:11

Çalışma hayatında sağlık ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlardan biri de engellilik ve malul olma durumudur. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışma hayatında pozitif yönde ayrıştırdığı engellilere ya da iş gücü kaybını %60 oranında kaybedenlere gelirlerinden oluşacak kayıpların telafisi için malulen emeklilik hakkı vermiştir.
Sosyal Güvenlik Mevzuatı kimlerin sağlık sorunları sebebiyle erken emekli olacağı konusuna açıklık getirmiştir. Bu noktada iki erken emekli olma durumu ortaya çıkmıştır. Bunlardan ilki “malulen emeklilik” diğeri ise “engelli olma durumuyla emeklilik” tir. Yalnız bu ikisi arasında da bazı farklar vardır.
Malulen emekli olabilmek için de birkaç şartın yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlardan biri ve en önemlisi çalışma gücünde %60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporudur.  Bu raporun alınabilmesi için ilgili kişinin öncelikle SGK’ya gitmesi ve SGK tarafından yetkili hastanelere sevk yapılması gerekmektedir.
Şartın diğer maddesi ise; malulen emekli olmak isteyen kişinin 1800 gün prim ödemesi olması gerekmektedir. 1800 gün prim ödemesi yok ise bu kişinin malulen emekli olma durumu yoktur. Bu yüzden yetkili sağlık kurumlarına sevkin SGK tarafından yapılması gerekmektedir. Çünkü SGK prim gün sayısına bakıp eğer kişinin prim gününde eksiklik yok ise sevki gerçekleştiriyor. Priminde eksiklik olan kişilerin ise eğer varsa bu eksikliği borçlanma (Askerlik, Doğum Borçlanması) yoluyla primindeki eksiklik tamamlanıyor. Bu borçlanma durumda primi 1800 güne çıkaramıyorsa kişi malulen emeklilik hakkı elde edemiyor.
En son şart ise, 10 yıllık sigortalılık şartı aranması durumudur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; 10 yıl prim ödenmesi şart değildir. Bu 10 yıllık sigortalılık süresinde 5 Yıl (1800 gün) sigorta primi ödenmesi yeterlidir. Fakat ilk sigortalı olma durumunuz 10 yıl önce olmalıdır. 
Yalnız 10 yıl sigortalılık şartının göz ardı edildiği bir nokta bulunmaktadır. Bu nokta ise; sağlık kurulunun vermiş olduğu raporda “Başka birisinin sürekli bakımına muhtaç” ibaresinin yer almasıdır. Raporda bu ibarenin bulunması durumunda 10 yıllık sigortalılık,şartı aranmıyor.

Kanser hastaları malul sayılıyor

Malullük aylığı kısmında kanser hastalarına sağlanan ayrıcalık çok önemlidir. Kanser hastaları kanser teşhisi konulduğu tarihten itibaren 1 yıl içinde SGK başvurmaları koşuluyla 18 ay boyunca malul aylığı alabiliyorlar. Bu 18 aylık sürenin sonunda kanser hastalığından dolayı çalışma gücünde %60 kayıp söz konusuyla malullük aylığı devam ediyor. Eğer kayıp söz konusu değilse malullük aylığı kesiliyor.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün