Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Kişisel İmaj Nasıl Olmalıdır ve İş Görüşmelerinde Etkisi Nedir?

14 Mayıs 2019 Salı 07:00 Güncelleme : 14 Mayıs 2019 Salı 07:00

Bugünkü yazım daha çok üniversiteye devam eden ve üniversiteden mezun olacak olanlar için diyebiliriz. Neden mi? Çünkü en azından benim gördüğüm ve hissettiğim “Mezun olunca iş buluruz, okuldayken neden iş bulma sürecini şimdiden düşünelim” fikrinin fazlaca yaygın olması. Okul dönemi gerçekten çok keyifli geçebiliyor, o dönemlerde iş hayatına yatırım yapmak ders çalışmanın haricinde son düşünülecekler arasında kalabiliyor. Bu durumun çok doğru olmadığını, sadece derslere odaklanmanın yetmediğini ise okul dönemi bittikten sonra anlayabiliyoruz. 

Şimdi sizlerin Eee yani ne yapmalıydık? dediğinizi duyar gibiyim. Sizleri daha çok meraklandırmadan sırayla söyleyeyim.

Öncelikle bireysel olarak fark yaratın 

İş hayatında yer edinmek oldukça zor. Bu zorlukların üstesinden gelmek ve bireysel farklılık yaratmak için doğru hedefler belirlenmelidir. Ben ne yapmak istiyorum, bu istediğimi yapabilecek adımlar atıyor muyum? diye kendimize sorular sormamız ve bunları cevaplıyor olmamız gerekir. Bu hedefler illa okuduğunuz bölümle ilgili de olmayabilir. Sonuçta ülkemizde her alanda diplomalar iş yapmıyor. Aldığımız diplomalar bizleri belirli bir noktaya kadar taşıyor. Gerisi tamamen bizlerin düşüncelerine ve gayretine kalıyor.

Önceliklerinizi Belirleyin

Hayattan beklentiniz nedir? Günü geçirmek için mi çalışmak istiyorsunuz? Yoksa başarılı olmak kariyer sahibi mi olmak istiyorsunuz? Sektör olarak belirlediğiniz bir alan var mı yoksa rüzgârın sizi sürükleyeceği yerde de çalışırım mı diyorsunuz? Bunlara karar verip öncelikli olarak sıralamamız gerekiyor.

Kişisel İmajınızı oluşturun

İmaj son dönemlerin popüler konusu. Ama bu konunun da biraz yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. İmaj sadece giyinmek, rol yapmak değildir. İmaj kendimizin başkalarında bıraktığımız izlenim, oluşturduğumuz algıdır. Bu izlenimi, algıyı görüntümüzün yanında bilgi düzeyimizle, özelliklerimizle, beklentilerimizle, hedeflediklerimizle ve yansıttıklarımızla oluştururuz. Eğer özelliklerimiz, beklentimiz ve yansıttıklarımız ortak bir noktada kesişirse etkili bir imaj oluşturmuş oluruz. 

Bilirsiniz bizlerde güzel bir söz vardır “İnsanlar kılık kıyafetleri ile ağırlanır ama düşünceleriyle uğurlanır” O yüzden imajımızı sadece görüntümüz değil, düşüncelerimiz de oluşturuyor.

Evet! Yukarıda iş hayatında yer edinmek için işimizi kolaylaştırabilecek bir kaç yapılması gerekenden bahsettik. Peki, bunlar bize iş görüşmelerinde nasıl fayda sağlayacak. Şöyle ki! Ne zaman iş görüşmesine gidecek ya da iş arayan bir arkadaşımla konuşsam şu şekilde biz serzenişt duyuyorum. “İşverenler tecrübe istiyor, kimse bizi işe almazsa biz nasıl tecrübe kazanacağız.” Aslında haklılık payları tabi ki var. Ama bu serzenişte bulunanların çoğunda ne hedef var, ne öncelik belirlenmiş ne de kişisel bir imaj oluşturmuş. Kısaca işveren tecrübe ister, bizler de işveren olsaydık bizler de aynısını isterdik. Ama tecrübeyi ikinci plana atmak yine bizlerin elinde. 

Yani bizler iş görüşmelerinde çok etkili bir kişisel imaj çizersek, önceliklerimizi iş görüşmesinin çok öncesinde belirlersek istenilen tecrübeyi belki de arka planda bırakabiliriz. 


Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün