Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İşsizlik maaşı nasıl alınır ve hesaplanır?

22 Temmuz 2019 Pazartesi 07:13 Güncelleme : 22 Temmuz 2019 Pazartesi 07:13

Bilindiği üzere işsizlik maaşı işsizlik fonundan alınan bir ücrettir. Bu fon ise çalışandan kesilen  %1, işverenden kesilen %2 ve devletin katkı sağladığı %1’lik oranların toplanmasıyla oluşur. Oluşan bu fondan İşsizlik maaşı, yarım çalışma ödeneği, işbaşı eğitim programı gibi uygulamaların ücretleri ödenir.
İşsiz kalan ve kısa süre içerisinde iş bulamayanlar işsizlik maaşından yararlanmak istiyor. Ancak bundan her işsiz kalan yararlanabiliyor mu? Yararlansalar bile ne kadar süreyle yaralanacaklar? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. 
Öncelikle işsizlik sigortasından yararlanmak için işsizlik sigortası kapsamında olmak gerekiyor. Yani işsizlik primi ödemeyen kişiler bu sigortadan yararlanamazlar. Örneğin emekli olan fakat çalışma hayatına devam eden işçiler, işsizlik sigortası kapsamı dışında kaldığından işsiz kalmaları durumunda işsizlik maaşı da alamazlar.
İşsizlik sigortasına her işten çıkış işleminde hak kazanılmaz. İşten çıkış nedeninin çalışanın kendi kusuru dışında olmalıdır. Buna birkaç örnek verecek olursak, Belirsiz Süreli İş Sözleşmesinin işveren tarafından feshedilmesi, Askerlik, Toplu İşten Çıkarma, İşyerinin Kapanması gibi.
Sonrasında ise iş sözleşmesinin sona ermesinden önceki son 120 gün iş sözleşmesinin devam etmesi ve iş sözleşmesinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekiyor.
İşten ayrıldıktan sonra ise 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurması gerekiyor.
Peki! İşsizlik maaşına hak kazandınız, ne kadar süre ile maaş alacaksınız?
İşsizlik maaşı süresinde kural;
İş sözleşmesinin feshinden önceki son üç yıl içinde;
600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
900 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
1080 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, işsizlik maaşı ödeniyor.
İşsizlik maaşı hesaplamasındaki kural ise; İşsizin çalıştığı dönemde son dört ay ödediği primlerinin ortalaması üzerinden alınan %40’lık orandır. 
Bu %40’lık oran, ilgili dönemin asgari ücretinin %80’ini geçememektedir. Geçmesi durumunda işsizlik maaşı olarak ilgili dönemin asgari ücretinin %80’i işsize işsizlik maaşı olarak yatırılmaktadır. Ayrıca işsizlik ödeneğinden sadece damga vergisi kesilmektedir. Bu hesaplamayı aşağıdaki tablo üzerinden örnekle açıklayalım.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün