Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İş Ararken Yapılan En Büyük Hata: Mükemmeliyetçi Olmak!

28 Ekim 2019 Pazartesi 10:30 Güncelleme : 28 Ekim 2019 Pazartesi 10:30

Konuya bir örnekle başlayalım: Aylarca işsiz kaldıktan sonra sevdiği bir alanda işe girmek isteyen birisi, kariyer koçundan yardım alarak özgeçmişini ve kariyer platformlarındaki profillerini güncelledi, bir kapak mektubu yazdı, aktarılabilir potansiyelini, yeteneklerini belirledi ve ilgilendiği işlerin tanımlarını inceledi. Ancak iki ay sonra hala hiçbir şeye başvurmamıştı. Başvurmamasının sebebi ise mükemmelliğin peşinde olmasıydı ve bu iş arayışını aksattı.
Elbette bir işe başvururken elinden gelenin en iyisini yapmalısın. Ancak kesinlikle kusursuz olmaya çalışmamalısın. Eğer çalışırsan, muhtemelen kendi yoluna taş koyarsın. 
Bir noktada elindekilerinin yeterince iyi olduğunu kabul etmen gerekir. Eğer yapmazsan, bütün çaban anlamsız olur. Ne kadar uzun süre beklersen, işin o sürede başkaları tarafından kapılması da o kadar olasıdır. 
Diyelim ki başvurmak istediğin 10 özel işi listeledin. “Başvur” a basmaya hazır olduğun zaman listendeki pozisyonların çoğu çoktan kaldırılmış ya da doldurulmuş olabilir.
Son olarak, her şeyi "mükemmel" hale getirmek için çok fazla zaman harcamak iş aramanın çok önemli bir bölümünde harcayacağın zamandan çalar.
Her ayrıntıda kaybolmak yerine; bu zaman diliminde etkinliklere katılabilir, insanlara ulaşabilir veya bilgi edinmek için birisiyle buluşabilirsin.
Mükemmel olma isteğinin sana engel olmasını durduramıyorsan sürecinin farkında olman ve durdurman gereken bazı kötü iş arama alışkanlıkları var: Bunları 4 noktada ele alabiliriz.
1. Yalnızca senin için mükemmel olan işlere başvuruyorsun.
İşte iş tanımları hakkındaki gerçek: İşe alma yöneticileri bulamayacaklarını bilmelerine rağmen hayallerindeki adayları tanımlıyorlar. Çünkü böyle kişinin var olmasını düşünmek bile heyecan verici olsa gerek.
Peki! İşe alım yöneticileri bunu neden yapıyor? Bir liste oluşturmak ve koşulların %90’ına uyum sağlayan birini bulmanın minimum gereklilikleri listelemek ve bazı önemli beceri veya nitelikleri kaçırmış olan bir adayla karşılaşmaktan daha faydalı olacağını ümit ediyorlar.
Elbette nitelikli olamadığın roller olacak. Eğer bu bir yazılım mühendisliği işi ise ve nasıl bir kod yazacağını bilmiyorsan veya 10 ila 15 yıllık deneyim gerektiren bir yönetim pozisyonu ise ve sen daha ilk işindeysen, Bu başvuruya alınamayacağından başvurmaya zahmet bile etme.
Bu yüzden gereksinimlerin çoğunluğunu yerine getirebileceğin aşağı yukarı %75 ya da en önemli gereklilikleri yerine getirebileceğin işlere başvurman gerekir. 
En kötü durumda? Seni geri aranmazlar. Bu korkunç bir sonuç değil. Pes etmeden devam etmelisin başvurularına.
2. Küçük şeyleri çok önemsiyorsun.
Kendisini detaylara önem veren biri olarak tanımlayan biri için korkutucu olabilecek kapak yazısını ele almayla ilgili birçok öneri var. Ve bu genellikle mükemmel olmak isteyenlerin temas kurdukları kişeye nasıl hitap edeceğini bulmak için çaresizce çabalamasıyla sonuçlanır. 
Ancak, gerçekten uygulaman gereken tek kural şudur: Bu konuda “Sayın Yetkili” veya “Yetkili makama” ile başlama!
Elbette, doğru hitabı bulmak için biraz çaba sarf etmek istiyorsun. Fakat en fazla birkaç dakika harcamalısın buna. Sonuçta önemli olsa bile sadece kağıt üzerinde birkaç kelime olduğunu ve onlardan daha önemli kelimeler yazacağını unutma!
Kapak mektubunda veya başvurunda zaman harcayacağın şey içerik olmalıdır. Mesela; deneyiminin belirli rol sorumlulukları konusunda sana nasıl yardımcı olacağını vurguladığından emin ol. Şirkete ve pozisyona olan tutkunun açık olduğunu belirt. Günün sonunda neden uygun biri olduğunu kanıtlamak bir selamlama ifadesi kullanmaktan 10 kat daha önemlidir.
3. Yazım hatalarına çok takılıyorsun.
Başvurunu imla ve dilbilgisi açısından tabii ki kontrol etmelisin. İşe alım yöneticisinin adını ve kendi ismini doğru hecelemek istiyorsun ve ‘de’leri birleşik mi yoksa ayrı mı yazdığından emin olmak istiyorsun. Ancak mükemmeliyetçiler herhangi bir hata için çok uzun süre araştırma yapmaya eğilimindedir.
Günün sonunda yöneticiler özgeçmişine bakmak için altı saniye harcarlar. Evet, saniye dakika değil yanlış duymadınız. . Buna bakılırsa küçük yazım hatalarını yakalamaları pek olası değildir. Ve yakalasalar bile çoğu, tüm insanların bazen hatalar yapabileceğini düşünürler.
Mesele şu ki; yazım hatası korkusunun elindekileri göndermeni engellemesine izin vermemelisin. Bu yüzden okuma becerilerine güven. Her şeyi en az bir kere dikkatli bir şekilde gözden geçirdiysen, muhtemelen iyi bir durumdasın. O yüzden bu konuya çok takılma.
4. Çok fazla kişiden yorum istiyorsun.
Özellikle de aynı sayfaya uzun süredir bakıyorsan ve yeni bir bakış açısına ihtiyacın varsa belgelerini başka birinin daha incelemesi inanılmaz derecede yararlıdır. Başkası kaçırmış olabileceğin hataları yakalayabilir ve bir şeyin işleri karıştığını veya ilgisiz olup olmadığını sana söyleyebilir.
Ancak çok fazla insana sorduğunda onların sana geri dönmelerini beklerken çok fazla zaman harcıyorsun ve şansını kaybetme riskini alıyorsun. Ve çoğu zaman çok fazla bakış açılarıyla karşılaşabilirsin. Çünkü her insanın farklı yaşam, iş deneyimleri ve senin hakkında farklı görüşleri vardır. Bu da onların kendi bakış açılarına göre tavsiyeler vermelerine yol açabilir.
Bu konuda üç, dört veya dokuz farklı bakış açısına ihtiyacın yok. Herkesi asla tatmin edemeyeceksin ve süreçte kafan karışmaya başlayacak. Dışarıdan maksimum iki kişinin görüşe bağlı kal, onları gerçekten düşüncelerine güvendiğin ve saygı duyduğun kişilerden seç.
Sağlam bir başvuru sahibi olduğuna ve birinci sınıf evrakları bir araya getirebildiğine inanman gerekir. Aksi takdirde kendini tatmin etmek için çok fazla zaman harcarsın. İş arama süreci zaten yeterince yorucu. İhtiyacın olandan daha fazla zaman harcama ve kesinlikle mükemmel olma isteğinin seni geride tutmasına izin verme. Bu yüzden sadece başvur düğmesine bas ve hayatına devam et!

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün