Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

İnsan Kaynakları ve Teknoloji

20 Nisan 2019 Cumartesi 07:00 Güncelleme : 20 Nisan 2019 Cumartesi 07:00

Hayatımızın her alanında olduğu gibi iş dünyasında da teknoloji devrimi çoktan başladı. Aslında bu durum iş dünyasının istemi dışında zorunlu da olmaya başladı. Teknolojiyi hayatlarına entegre etmeyen şirketleri ilerleyen dönemlerde zor günlerin beklediği aşikar.

Şirketlerin yürütülen iş süreçlerinin hemen hemen hepsinde belki teknoloji uygulamak ilk saflarda güç olabilir, fakat insan kaynakları süreçlerinde teknolojiyi ayrı düşünmek imkânsızdır. Öyle ki ilerleyen dönemlerde çalışma hayatında en az beş kat daha fazla yer alacak olan, özgürlüklerine düşkün, iş saatleri dışında da odaklanıp çalışmayı seven, iş yaşamında farklılıklar yaratmak isteyen özellikleriyle de tanınan Y kuşağı, günümüzün çalışanlarından daha deneyimli kişiler olarak karşımıza çıkacaklar. Ve bu kişiler sosyal medya kullanımlarıyla insan kaynakları teknolojilerinin gelişimde büyük rol oynayacaklar.

Özellikle işe alım noktasında sosyal medya değerlendirmesini aktif olarak kullanan insan kaynakları, LinkedIn profilini, kişinin attığı Tweetleri ve blog yazılarını aday değerlendirmelerinde standart hale getirecek. Adayların yetkinliklerin belirlenmesinde eğer bloglarda yazdığı yazılar varsa bunlar aday için referans olacak. Bu nedenle aslında geleceğin yöneticileri, iş dünyası temsilcileri için “Sanalda ayak iziniz olsun” diye öneride de bulunmak yanlış olmaz diye düşünüyorum. Tabi ki özgeçmişlerimiz önemli, yaptıklarımız birbirinden kıymetli şeyler; ama sanal platformlarda, dijital dünyada yer edinmedikten sonra bu yaptıklarımızın da pek önemi kalmadığı düşüncesindeyim.

Aynı zamanda teknolojinin hızla ilerliyor olması zaman ve mekân kavramını ortadan kaldırdığı gibi dün öğrendiğimiz bilgiler bir gün sonraya göre eskimiş kalıyor. Bu yüzden hem insan kaynaklarının hem de adayların kendilerini daima güncel tutması gerekmektedir. Bu güncelleme noktasında ise teknoloji verimli bir şekilde kullanmalıdır.

Teknolojik dönüşümün insan kaynaklarının da adaylarından sorumluluklarını arttıracağı kesin. Fakat bu dönüşümün sağlanmasıyla birlikte insan kaynakları operasyonel bir fonksiyon olarak başladığı bu yolculukta bulunduğu kuruma büyük katkılar sağlayacak, şirketin stratejik ortağı pozisyonuna gelecek; adaylar açısından için ise; yetkin bir birey olmasını sağlayıp iş dünyasında katma değer yaratan bir çalışan olmasını sağlayacak.


Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün