Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Hobileriniz nelerdir? sorusuyla öğrenilmek istenen 7 şey

4 Kasım 2019 Pazartesi 10:01 Güncelleme : 4 Kasım 2019 Pazartesi 10:01

İşe alım yetkilileri idealiniz var mı, hobileriniz nelerdir sorularını çok sık sorarlar. Bu gibi sorulardan özellikle de hobilerin nelerdir?” sorusu aslında çok açıktır değil mi?
Görüşmeyi yapan kişi sizin nelere ilgi duyduğunuzu anlamaya çalışıyordur mesela. Aslında tam olarak da öyle değil. Hobileriniz nelerdir sorusunun altında yatan gizli mesajlar var.
Ulusal çalışma uzmanı, danışman, yazar ve aynı zamanda konuşmacı olan Lynn Taylor, “Hobileriniz nelerdir” sorusuna verilen cevapların çok önemli olduğu söylemiş ve kişiler hakkında detaylı bilgiler verdiğini belirtmiştir.

Gelin bu soruya verilen cevaplarla hangi yönlerimizin ortaya çıktığına bakalım.
 
1. Grup çalışmalarına uygun olup olmadığınızı

Görevler arası grup çalışmalarının fazlalaştığı bir dönemi yaşıyoruz. Bireylerin boş zamanlarında yaptığı gönüllü çalışmalar veya takım sporları gibi herhangi aktiviteler işvereninize sizin takım çalışmasına uygun olup olmadığınızı gösterecektir.
2. Liderlik vasıfları bulundurup bulundurmadığınızı
Taylor’ın dediğine göre, boş zamanlarınızda kulüp, topluluk aktiviteleri gibi bir grubu yönetiyorsanız iş yerinde de aynı şekilde liderlik özelliklerinizi gösterebileceğiniz izlenimi yaratırsınız. Her iş liderlik veya yönetim yeteneği gerektirmez fakat bu tarz aktiviteler farklılık yaratmanızı sağlar.

3. Yeteneklerinizi kabul ettirmek için aktif bir şekilde çalışıp çalışmadığınızı
Eğer boş zamanlarınızı değerlendirip kendinizi müzikal konularda, iletişiminizi geliştirme hakkında, yazım veya araştırma alanında daha iyi yapmaya çalışıyorsanız azimli bir insan olarak kabul edilirsiniz. Taylor ise bu durum için “olduğunuz konumda kesinlikle pozitif etki yaratırsınız.” demiştir.
4. Tutkulu olup olmadığınızı
Eğer boş zamanlarınızı değerlendirme konusunda tutkuluysanız, bu yanınızı göstermeniz mülakatı yapan kişi tarafında değer kazanmanızı ve takdir edilmenizi sağlar. Bu durum ofis içinde veya dışında yaptığınız işlerden keyif aldığınızı ve tutkulu olduğunuzu gösterir
5. İş yerinde çok fazla dağılmayacağınızı
Örneğin; Girişimcilik üzerine ilginiz olabilir. Bu ilginizi aşırı derece de göstermeniz kırmızı bayrak görmenize sebep olabilir. Çünkü hiç kimse işe sadece deneyim ve maaş için girdiğinizi ve daha sonra kendi işinizi yapmayı düşündüğünüzü hissetmek istemez. Eğer modayı takip etmenin ve modaya yönelik bir şeyler yapmanın öneminden çok fazla bahsederseniz karşınızdaki kişi sizin o alana yönelik çalışmanızın daha iyi olabileceğini düşünebilir.” demektedir.
6. İş dışında da ilgi alanlarınızın olduğunu
İşi kapmak için, “İş dışında çok da yaptığım bir şey yok. Fazlasıyla işle meşgul olurum” deriz. Aslında bu kötü bir cevaptır. Bu cevap işverene çalışma delisi olduğunuzu, ki bu da iyi bir şey değildir ve iş haricinde kendinizi motive etmek için bir şey yapmadığınızı gösterir.
Mülakatta bahsettiğiniz şeyler grup çalışmasına yatkın olduğunuzu, iyi insani özelliklerinizin olduğunu, tutkulu olduğunuz alanlarda öğrenmeye açık olduğunuzu göstermelidir.
Ayrıca şarap tadımı, bira yapımı veya sigara kulübü gibi negatif etki yaratacak hobileri söylemekten kaçının. Talent Zoo’nun başkanı Amy Hoover “Lütfen mülakatlarda iş dışında ‘Facebook’ veya ‘sosyal medya’ ile ilgilenirim demeyin çünkü bunlar hobi değil aklınızı dağıtan şeylerdir.  Özellikle iş yerinde.” diyor.
7. Çok yönlü olup olmadığınızı
İşe alım müdürleri sizin bir sürü alana ilgi duyduğunuzu ve sadece 7/24 işinize odaklanmadığınızı görmek isterler. Eğer farklı çeşitlerde hobileriniz varsa iş yerinde farklı deneyimleri ve insanları rahatlıkla yönetebileceğiniz öngörülür. Ama çok fazla hobi listelemekten kaçının. Bu da sizi karasız, herhangi bir şeye sadık olamayan biri olarak gösterir.
Evet sevgili arkadaşlar mülakatlarda sorulan her sorunun amacı olduğu gibi hobileriniz nelerdir sorusu da bir amaca hizmet ediyor. Bu nedenle görüşmelerde sorulan soruların sadece anı geçiştirmek için sorulmadığını bilerek görüşmelere gidelim ve cevaplarımızı bu düşüncelerle verelim.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün