;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Her CV'de aranan 5 yetkinlik

21 Ekim 2019 Pazartesi 09:54 Güncelleme : 21 Ekim 2019 Pazartesi 09:54

İşverenler yalnızca sektöre ait özel gereklilikleri değil aynı zamanda herhangi bir pozisyona geçebilecek güçlü yönleri de araştırıyor. Bu nedenle özgeçmiş sahibinin özgeçmişini hazırlarken yetkinliklerini belirleyebilmesi çok önemlidir.
Bir adayın özgeçmişinde listelediği ve hatta ötesine geçtiği başarılarını, deneyimlerini ve herhangi bir rol için gerekli olan en temel yetkinliklerini ortaya çıkarması ve sonuçlarını gözden geçirmesi gerekir. Bu yetkinlikler ne diye soracak olursanız da hemen açıklamaya başlayalım.
1. İÇ MOTİVASYON
Bir adayın motivasyonu, iş veya herhangi bir şey için ilerleme ve gelişme isteğini gösterir. Motivasyonunuz için birilerinin gelip size itici kuvvet olmasını beklemeyin. Ne istediğinizi ve ona nasıl ulaşacağınızın yolunu çizin. Ve bunun için gerekenleri yapın. He bunu yaparken bir, iki, üç hatta bir düzüne olumsuzluk çıkacak karşınıza. Olumsuzluk oluyor diye de sakın pes etmeyin. Köpek balığı akvaryumda büyürse 30 – 40 cm; ama okyanusta büyürse metrelerce büyüyecektir. İdeallerinizi akvaryumda değil okyanusta besleyin.
2. TAKIM ÇALIŞMASI
Bir takımda etkin olarak çalışabilme becerisi, bir adayın özgeçmişinde ekiplere ve iş arkadaşlarına ya da müşterilere ortak bir hedefe ulaşmalarına nasıl katkıda bulunduklarını gösterir.
Bu nedenle sadece kendi sorumluluklarınızı veya kendi kazanımlarınızı ifade etmemelisiniz aynı zamanda yaptıklarınızın takımınızı nasıl etkilediğini belirtmelisiniz. Bunu yaparken de yalnızca grup projelerinin doğrudan örneklerini düşünmeyin. Takım çalışmasını tanımlamak için bir birey olarak üstlenilen herhangi bir çalışmanın ekibi nasıl desteklediğini veya diğer ekip üyelerini olumlu yönde nasıl etkilediğini aktarın.
3. İLİŞKİ KURMA (NETWORKİNG)
Telefonda veya yüz yüze görüşmelerde kişinin ilişki kurup kuramadığını anlamak çok zor değil. Ancak şirketler bir kişinin network kurup kuramadığını anlamak için bu aşamalara kadar gelmeyi beklemez. Bunları özgeçmişte görmek ister. Bu yüzden konferansa, etkinliklere katıldığınızda ilişkiler kurma yeteneğinizi geliştirin. Ve bu ağınıza da sahip çıkın. Her an ilişki ağınızı canlı tutun ve bunun reklamını yapmaktan da çekinmeyin.
4. PROBLEM ÇÖZME
Problem çözme yetkinliği çeşitli şekillerde karşı tarafa gösterilebilir. İşverenler bu özelliği sorgularken size bunu açık açık sormayabilir. Ama sizin hayatınızda karşılaştığınız zorlukları çözüme nasıl ulaştırdığınızı ve nasıl mücadeleler verdiğinizi anlatmanızı bekler.
Örneğin, bir problemle karşılaştığınızı ve bunun üstesinden gelmek için yeni yöntemler veya fikirler ortaya koyup koyamadığınızla ilgilenirler.
Bunu şu nedenle isterler. Problem çözen kişi aynı zamanda hedefleri olan alternatifleri ve durumları değerlendirebilen kişidir. Herkes ekibinde böyle biri olsun ister. Bu yetkinlikte bu nedenle önemlidir.
5. MÜZAKERE
Görüşme ya da buna pazarlık da diyebilirsiniz. Bu yetkinlik sadece satış rolleri için ayrılmış bir yetkinlik değildir. Bir adayın gerek müşterilerle gerek tedarikçilerle gerekse de personel ile müzakere yapıp yapamayacağı onun tartışma, istişare etme veya edememe durumunu gösterir.
Adaylar bu beceriyi özgeçmişlerine doğrudan ekleyemese de, özellikle görüşme esnasında bu becerinin ortaya çıkarılması gerekiyor. Adaylar çözümler bulmak için çalıştığı veya gerekli bir sonucu elde etmek için engellerin üstesinden geldiği örnekleri anlatarak bu özelliğini ortaya çıkarabilir.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün