Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

EYT’de İlk Somut Adım

16 Eylül 2019 Pazartesi 09:09 Güncelleme : 16 Eylül 2019 Pazartesi 09:09

1999 yılından bu yana erken yaşta emeklilik yasası çıkacak mı? sorusu emeklilikte yaşa takılanların uzun zamandır gündeminde olan bir soru olarak karşımıza çıkıyor. 
EYT'liler erken yaşta emeklilik yasasının çıkması için taleplerini 20 yıldır yüksek sesle dile getiriyor. Ancak geçtiğimiz güne kadar bu konuda atılmış somut bir adım yoktu. Cumhurbaşkanının geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin’i EYT konusunda çözüm üretmesi için görevlendirmesiyle birlikte EYT’liler için de somut bir adım atılmış oldu. 
Peki! Bu EYT Ne demek?
Emekli olabilmek için bugün 3 kriterin yerine getirilmesi, gerekir. Bunlar sigortalılık süresi, prim gün sayısı ve yaş kriteridir. 8 Eylül 1999 tarihinden önce ise yaş kriteri yoktu. Kadın 20; erkek 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu. 
8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkartıldı. 2008 yılında yapılan ikinci değişiklikle de emeklilik yaşı 2036’dan itibaren yeniden kademeli olarak artırılarak kadın ve erkeklerde 2048 yılında 65’te eşitlenecek. Durum böyle olunca toplumun bazı kesimleri yaşa takılarak emekli olamadı. İşte bu noktada bunla EYT’liler olarak karşımıza çıktı.
EYT’liler Çözüm Olarak Ne İstiyor?
EYT’liler çözüm içinde üç öneri de bulunuyor. Bunlardan birincisi ve asıl istedikleri; 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlarla sınırlı olarak, yaşa takılanlar hakkında değişiklik öncesi hükümlerin uygulanması ve hemen emekli edilmeleri. İkinci olarak, sigorta başlangıç tarihlerine göre kademelendirme yapılıp, en eski girişlilerden başlamak üzere emekli edilmeleri. 
Üçüncüsü ise emekliliklerine kalan her yıl için emekli aylıklarında belli bir oranda indirim yapılarak emekli edilmeleri.
EYT’liler İçin Ne kadar Kaynak Gerekiyor?
SGK 12 milyona yakın emekli ve hak sahibi olmak üzere aylık yaklaşık 20 milyar TL ödeme yapıyor. EYT kabul edilirse sayı ödeme yapılan sayısı 1.3 milyon artacak ve EYT’lilerin yıllık maliyeti toplam 26 milyar lira civarında olacak. Bu da EYT sorununun çözümü için SGK’nın ödeyeceği emekli aylığının yaklaşık yüzde 10 artarak aylık 2-3 milyar civarında ilave bir ödeme anlamına gelecek.
Ülkemizde bu kadar bol kepçeden savrulan paraların yanında aslında bu bahsettiğimiz rakamların esamesi bile okunmaz. Ülkemizde yaşayan kendi vatandaşımıza bu kanunun çıkarılması onlara yapılan iyilik değil haklarının geç de olsa teslim edilmesi olarak algılanmalıdır.
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün