Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

CV’niz işiniz olsun

29 Temmuz 2019 Pazartesi 07:43 Güncelleme : 29 Temmuz 2019 Pazartesi 07:43

Evet! Okuldan mezun oldunuz, mesleki kurslara katıldınız, davranışsal becerilerinizi geliştirdiniz, teknik becerilerinizi pekiştirdiniz ve artık çalışmaya hazır durumdasınız. Şu andan itibaren yapmanız gereken tek şey ise uygun bir iş bulup artık edindiğiniz bilgi birikimlerini pratiğe dökmek.
Peki! İş bulmak için neler yapılmalı konusunda ise üzerinize düşeni yaptığınızı düşünüyor musunuz? Yaptığınız çalışmaların, edindiğiniz bilgilerin karşı tarafa nasıl aktarılması gerektiği konusunda yani etkili bir CV oluşturma kısmında fikriniz var mı? 
Unutulmamalıdır ki, yapılan çalışmalar, edinilen tecrübeler kadar bunların karşı tarafa etkili bir biçimde aktarılması da çok önemlidir. Bunun için aşağıda yazılan noktaları cv hazırlarken dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum.
CV hazırlanmadan önce iyi bir hazırlık yapın. Hangi bilgilerin CV'de olması gerektiğini önemine göre belirleyin. Yeni mezun veya stajyer CV’leri 1 sayfayı geçmemelidir.
İlk yarım sayfa çok önemli. Başvurduğunuz pozisyonla ilgili en güçlü yanlarınızı ilk yarım sayfaya yazın.
İş deneyimlerinde işin tanımını değil, bu işi yaparken neler öğrendiğinizi, nasıl bir katkı sağladığınızı ve nasıl başardığınızı belirtin. 
Başarılarınızı mümkünse sayısal değerlerle ifade edin. Rakamlar, daha çarpıcı ve akılda kalıcıdır. Örneğin; “satışların artmasına katkıda bulundum” yerine “satışların %10 artırılması”…
Okunaklı yazı karakteri ve punto kullanın. Örneğin; Times New Roman veya Arial. 11 veya 12 punto.
Özellikle son çalıştığınız pozisyonu daha detaylı açıklayın.
Kısa ve net cümleler kurun. Uzun paragraflardan ve anlatımlardan kaçının.
Tanımlamaları üçüncü tekil şahıs olarak ifade edin. Örneğin; “Netsis programını şirkete entegre ettim. Muhasebe işlemlerinde verimliliğin %10 artırdım” demek yerine “Netsis programının şirkete entegre edilmesi. Muhasebe işlemlerinde verimliliğin %10 artırılması.”
Özgeçmişinizdeki düzen ve özen dikkat çekmelidir. Yazım yanlışlarınızı olup olmadığını kontrol edip yanlışları düzeltin.
Genel bir CV yerine başvurduğunuz pozisyona özel bir CV hazırlayın.
İş deneyimlerinizde sadece son on yıllık veya son üç / dört pozisyonu detaylı açıklayın. Daha önce çalıştığınız pozisyonlar, başvurduğunuz pozisyonla ilgili ise yazın.
Öğrenciler, mezun olmadan CV hazırlamalısınız. Özgeçmişinizde mezun olacağınız tarihi belirtmelisiniz.
Henüz iş deneyimi olmayan öğrenci, stajyer veya yeni mezunlar için topluluk ve sosyal sorumluluk projeleri çok önemlidir.
Özgeçmişe ek olarak bir ön yazı yazın.
Bundan sonra ise yapılması gereken, yukarıda yazılan noktaları dikkate alarak hazırladığınız CV’leri ister sanal ister reel olsun uygun platformlardan (linkedin, Xing, Kongreler, Kariyer Fuarları …) insan kaynakları yetkililerine ulaştırmanızdır.
Evet! Daha fazla vakit kaybetmeyin. İşbaşına!!!
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün