Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Bir iş görüşmesinde asla söylemeyeceğiniz 5 şey

7 Ekim 2019 Pazartesi 10:10 Güncelleme : 7 Ekim 2019 Pazartesi 10:10

Bir iş görüşmesine hazırlanmak sinir bozucu olabilir. Güçlü adaylar potansiyel işvereni araştıracak, iş tanımını çalışacak ve görüşmeye giderken gerçekten söylemek istedikleri şeyleri düşüneceklerdir. Peki ya iş görüşmesinde asla söylememen gereken şeyler neler?
Niyetiniz iyi olsa bile yanlış ifadeyle, kaldırabileceğiniz şaşırtıcı sayıda kırmızı bayrak vardır. Kendinden emin olmaya çalıştığınızda kibirli görünebilir, hevesli bir şey söylediğinizde çok muhtaç görünebilirsiniz. O yüzden bunu dengeli olarak yapmalısınız.
Görüşmecileriniz aslında şimdiye kadar bulunduğunuz konum için birçok kişiyle daha önceden görüşmüş olması dolayısıyla yapılan hatalarını hemen anlayabiliyorlar. Tabii, başvuru yaptığın pozisyon hayalindeki iş olmayabilir. Ancak işverenler tutku görmek istiyor. Sende o işi istiyorsan tutkunu göstermelisin.
Bu yüzden asla "Ne yaparsam yapayım!" deme – çünkü bu işin özellikleriyle fazla ilgilenmediğini gösterir. Bunun yerine, tam olarak aradığınız iş olduğunu açıkça belirtin ve iş tanımını önceden bilin ve heyecanlı olduğunuzu hissettirin.
Neredeyse her iş görüşmesinde ortaya çıkan birkaç soru var ve bunlar size önceden iyi bir cevap bulma şansı veriyor. Ne yazık ki, çoğu insanı bu durum rahatsız etmiyor; basit ve zekice bir şeyler düşünüp cevaplar veriliyor. Ama unutulan bir şeyler var... İşverenler daha önce bu cevapların hepsini duymuş.
O yüzden verebileceğiniz en iyi cevap, size özgü bir cevaptır. Bundan korkmayın samimi olun ve cevaplarınızı verin.
En büyük zayıflığınızın ne olduğu sorulduğunda, “mükemmeliyetçilik”, “inatçılık” veya “dürüstlük” ile devam etmeyin. Bunun yerine, üzerinde çalıştığınız gerçek bir zayıflığınızı düşünün ve hem sorunu hem de onu aşmak için yaptıklarınızı açıklayın.
Daha ilk görüşmede işin avantajlarını sormayın. Sizi gerçekten meraklı kılan bir şeyi önceden düşünün: şirket tarihçesindeki bir ayrıntı, ekibin karşılaştığı mevcut iş zorlukları ya da işin sizi ilgilendiren belirli bir yönüne nasıl yaklaştıklarını sorun.
Kolayca yapılan bu hatalardan kaçınmanıza yardımcı olmak için, kaçınılması gereken 5 ifadeyi aşağıda belirttim.
Çok gergin olduğunuzu söylemeyin ya da bunu hissettirmeyin. Mülakatı yapana gergin olduğunuzu hissettirmek kötü izlenim yaratacağı gibi sorulara cevap vermek istemediğinizi düşündürür.
Şirket hakkındaki bilgiyi sakın mülakatı yapandan istemeyin. Siz o görüşmeye gittiğiniz de bu bilgi sizde çoktan olmuş olsun. Hazırlıksız olduğunuz izlenimi yaratmayın.
Özgeçmişinde tekrara düşmeyin. Özellikle mülakatta zaten özgeçmişinizde yazdığınız şeyleri tekrar tekrar anlatmayın. Farklı yönlerinizi ortaya çıkarın.
Terfi, zam gibi konuları görüşmede açmayın. Daha işi almadan karşı tarafta kötü bir izlenim yaratmanın gereği yok. Bu tür konuların yeri mülakat değildir. Ama şirketin kariyer politikası hakkında bilgi isteyebilirsiniz.
Son iş yerinizle ilgili sakın kötü imaj çizmeyin. Çok basit ama sık yapılan hatalardandır bu. Son iş yerinizde çok şey öğrendiğinizi; ama sizi daha çok destekleyen ve kültürü olan bir şirkette çalışmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün