;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Başarılı olmanın sırrı, kendinize odaklanmaktan geçiyor

1 Temmuz 2019 Pazartesi 07:12 Güncelleme : 1 Temmuz 2019 Pazartesi 07:12

Hepimiz gerek iş hayatında gerekse özel hayatımızda başarılı olabilmek için kişisel bazı yöntemler buluyor ve kendimiz için bu yöntemleri geliştirmeye çalışıyoruz. 

Gün içinde çalışma hayatımızda farklı rolleri benimsemiş şekilde çalışıyor olsak da hepimizi ortak bir noktada buluşturan bir kavram var ki o da “başarılı olma” isteği. 

Karşılaşabileceğimiz zorlukların üstesinden gelmek, bize kendimizi daha iyi hissettireceğinin de farkındayız. Aslında başarılı olmak kavramına, hayatın içinde daha mutlu olmak için ihtiyaç duyduğumuz olmazsa olmaz isteklerimizin arasında yer alıyor desek de yanlış bir şey söylemiş olmayız.

Peki! Gerçekten başarılı olabiliyor muyuz? Başarılı olmak isterken her şey istediğimiz gibi mi gidiyor? Hedef belirleyebiliyor muyuz ya da Hedeflerimize kolaylıkla ulaşabiliyor muyuz?

Bugünün şartlarını ve insan yapısını düşününce bu soruların cevabı aslına bakarsanız öyle kolayca vermek çok mümkün değil. Rekabetin, teknolojinin bu denli arttığı ve bunun karşısında ise duygusal iletişimin azalmaya başladığı günümüzde her şeyin sistematik bir şekilde çalıştığını söylemek pek doğru olmayabilir. 

O zamanda bu durumda sorulabilecek en yapıcı ve proaktif soruyu soralım:

Potansiyelimi açığa çıkarmak ve değerlendirebilmek adına içinde bulunduğum şartları olduğu haliyle nasıl görebilir, değiştirebilir ve yönetebilirim?

Bu soruya verilebilecek en iyi cevap ise: “Kendine odaklanmak!”

Bu cevabı verdikten sonra reaktif davranış gösteren kişilerin “hadi oradan her şey kendimizde bitiyor olsaydı, şimdiye kadar ben nerelerde hangi mevkilerdeydim dediğini hisseder gibiyim” Umarım bu videodan sonra bu kişilerde de proaktiflik hayat bulur.

Her neyse konumuza geri dönecek olursak; Hayatı kendine odaklanarak yaşayan insanlar, genellikle olayları veya durumları değerlendirirler ve yanlış olan bir şey varsa da bunu da nasıl düzelteceğinin bilincindedirler. Suçlamak ve yargılamaktan ziyade anlamaya çalışır ve kendisinin olaylardaki rolü üzerine düşünür.

Carnegie Teknoloji Enstitüsü’nde10.000 kişiye ait veriler analiz edildiğinde başarının %15’inin, yapılan işle ilgili bilgi ve becerilere, %85’inin de kişilik faktörlerine ve insanlarla başarılı ilişkiler kurmaya bağlı olduğu görülmüş.

Başkalarına, şartların getirdiği olumsuzluklara, rekabet hızının yarattığı korkulara odaklanmak yerine kendinize odaklanarak; artılarınızı, eksilerinizi, fırsatlarınızı ve tehditlerinizi görebilirsiniz. Aslında bir nevi kendi SWOT analizinizi yapabilirsiniz. 

Bakış açılarınızı, karar verme mekanizmalarınızı, yorumlama yeteneklerinizi, iletişim gücünüzü, problem çözme, süreç ve sonuç odaklı yanlarınızı fark edebilir ve tüm bunları yeniden yorumlayarak söz edilen %85’lik alanı verimli hale dönüştürebilirsiniz.
Unutmayın! Rekabetin sektör fark etmeksizin gittikçe kızıştığı bu dönemde, fark yaratmaya kendinizden başlamanız kariyerinize olumlu yönde katkı sağlayacaktır; çünkü siz değişirseniz içinde bulunduğunuz ortam ve hayatınız da pozitif anlamda değişecektir.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün