;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Ziller / Çanlar Kimin İçin Çalıyor?

9 Ocak 2020 Perşembe 10:12 Güncelleme : 9 Ocak 2020 Perşembe 10:12

Jingle bells, jingle bells     (Zilleri çıngırdat, zilleri çıngırdat)

Jingle all the way         (Yol boyunca çıngırdat)

What fun it is to ride         (Sürmek ne kadar eğlenceli)

In a one horse open sleigh     (Üstü açık bir atlı kar kızağında)


Tanıdık geldi sanırım.
Dünyaca ünlü hayali bir figür ve önemli bir marka.
Ancak onun hikayesinin ve şöhretinin kaynağı ne zili, ne kızağı, ne geyikleri, ne getirdiği hediyeler, ne de eve bacadan girmesi (Düzgün biri olsa zaten bacadan girmezdi!).
Amerikan İç Savaşı Dönemi’nde (1861-1865) daha sonraları Amerikan karikatürünün babası olarak anılacak olan Thomas Nast ilk defa “Noel Baba / Aziz Nikolas” karakterini ölümsüzleştirdi. Thomas Nast’ın ilham kaynağı Clement Clarke Moore’ın (A visit from St. Nicholas / Aziz Nikola’nın Ziyareti) adlı şiiriydi.
1863 yılında Harper’s Weekly dergisinin kapağında ilk defa Noel Baba ete kemiğe bürünmüş şekilde yer aldı.
Fotoğrafların bize anlattığına göre Noel Baba dinsel bir karakterden uzak savaş meydanlarının ürünüydü. Amerikan İç Savaşı’nda önemli bir karakter olarak elinde kılıcıyla ve askerler arasında resmedilmişti. Noel Baba’nın üstünde yıldızlar bulunan ceketi ise ABD bayrağına gönderme olarak yorumlanabilinir. I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı’nda propaganda amacıyla poster ve kartpostallar da kullanıldı. Vahşi kapitalizm ve sömürge dünyasının önde gelen içecek markasının uzun yıllar yüzü oldu.
Noel Baba / Aziz Nikolas, gerçekte yaşamış mıdır, mezarı nerededir, hangi millettendir, kaç tane geyiği vardır, göbekli midir, kel midir, yılbaşı kutlanmalı mıdır? gibi soruları bir kenara bırakıp şiir de geçen zil veya çana dikkatimizi verelim.
Çünkü bu zil veya çan bize yaklaşmakta olan tehlikeleri haber vermektedir.
Bodrum’un 4.3 mil (7 km) açığında bulunan uluslararası anlaşmalar gereği Türkiye’ye ait olan Keçi Adası bulunmaktadır. Keçi Adası ile Bodrum arasındaki 4.3 mil mesafeyi daha anlaşılır kılmak adına düşünün İzmir Üçkuyular Vapur İskelesi’ndesiniz ve tam karşınızda İzmir Bostanlı Vapur İskelesi bulunmakta, çıplak gözle görülebilecek, yüzme mesafesi yakınlıkta bir mesafe söz konusu.
Keçi Adası, Yunanlıların verdiği isimle Pserimos Adası Noel Baba’nın sevecenliğinin ulaştığı topraklar konumunda. Adaya Yunan bayrağı çekip Aziz Nikolas adıyla kilise inşa edip çanı da monte etmişler. Tabii bu gelişmeleri asker sevkiyatı ve mühimmat depolama takip etmiş. Yunan işgali altında tutulan 18 adamız ve irili ufaklı adacıklarımızda da Noel Baba / Aziz Nikolas kiliseleri bulunmaktadır. Çan seslerinin yankılandığı bu adalar: Koyun, Hurşit, Formoz, Eşek, Nergizcik, Bulamaç, Kalolimnoz, Sakarcılar, Koçbaba, Ardacık, Gavdos, Dhia, Dionisades, Gaidhouronisi, Koufonisi ve Venedik kayalıklarıdır.
Aslında bakarsanız Yunanistan’ın hayali bu adalara ve kayalıklara Noel Baba / Aziz Nikolas kiliseleri inşa edip, asker yığıp, silahlandırmak değildir. Hayalin merkezinde Aziz Nikolas’ın doğup, yaşayıp ve öldüğü Likya Bölgesi (Antalya ve Muğla arasındaki Teke Yarımadası) bulunmaktadır. Adaların işgali Anadolu’nun işgaline öncülük edecektir.
Hedefin kalbinde “Megali İdea” durmaktadır. Yunanlıların “Megali İdea” planına göre Karadeniz’de Pontus Rum Devleti kurulacak. Batı Anadolu, Akdeniz Bölgesi, Kıbrıs, Bozcaada, Gökçeada, Doğu Trakya, Yunanistan’a dahil edilecek. Sonunda İstanbul da alınarak Helen İmparatorluğu kurulacaktır.
Yunanlıların akıl almaz hayali gibi gözükse de tarih sayfalarında bu hayale ne kadar da yaklaştıkları açık ve net. 
Osmanlı İmparatorluğu 1912 Uşi Antlaşması ile Oniki Ada, Trablusgarp ve Bingazi’yi İtalyanlara terk eder. Osmanlı İmparatorluğu’nun 3 yıl içinde kaybettiği Ege Adaları devletin sonunu hazırlamıştır. I. Balkan Savaşı, II. Balkan Savaşı ve I. Dünya Savaşı ile yıkılma sürecine giren Osmanlı İmparatorluğu’na en büyük darbeler her zaman adalar üzerinden gelmiştir.
Çanakkale Savaşı’nda başını İngiliz ve Fransızlar'ın çektiği işgalci İtilaf devletlerinin askeri ve lojistik üssü başta Gökçeada ve Limni olmak üzere Ege Adaları'dır.
Çanakkale Boğazı’nı tutan Gökçeada’nın Gelibolu Yarımadası’na uzaklığı sadece 17 km’dir.
Yunanlılar Anadolu’yu işgale gelirken askerini, silahını Atina’dan getirmedi, hepsi Ege adalarında hazır bekletilmekteydi. Keza Yunanlılar'a destek için binlerce kilometreler öteden gelen işgalci İngiliz, ABD, Fransız ve diğer devletlerin kuvvetleri de adalara konuşlanmıştı.
2004 yılından başlayarak Yunanistan Lozan Barış Antlaşması’nı ihlal ederek Türkiye’ye ait olan adaları işgal etmiş ve antlaşmaya aykırı olarak yönetimindeki adalara havaalanları inşa edip, silahlandırıp, asker yığmıştır.
Şahsi fikrim “Lozan hezimettir”!!!
Bugün Lozan’a aykırı hak ve mülkiyet ihlalleri yapılıyorsa, Lozan’a imza koyan işgalci emperyalist devletler her fırsatta antlaşmayı delip ortadan kaldırmaya çalışıyorsa, Lozan halen “Türklüğün, Türkiye Cumhuriyeti’nin, milli egemenliğin ve milli bağımsızlığın teminatıysa...”
Günümüzde hala varlığını sürdüren işgalci ve emperyalist zihniyet için “Lozan hezimettir.”


 


     
    
    
    


 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün