Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Tarih ile toplumsal Alzheimer ilişkisi ve kitlesel imha

28 Kasım 2019 Perşembe 09:51 Güncelleme : 28 Kasım 2019 Perşembe 09:51

Sadece bireyler değil toplumlar da “Alzheimer” hastalığına yakalanır.
Toplumsal hafıza sistematik operasyonlarla silinir ve yerine yeni veri yüklemeleri yapılır, böylece toplum yeniden biçimlendirilir ve istenilen kimliğe kavuşturulur.
Ülkeler için tarihin önemini, 1998 yılı Uluslararası Atatürk Barış Ödülü’nün sahibi ünlü tarihçi Prof. Bernard Lewis “Geleceği görebilmek için tarihi bilmek çok önemli. Birey için hafıza ne ise bir ulus içinde tarih odur. Tarihini çarpıtan bir toplum nörotik bir kişi, tarihini bilmeyen toplum ise hafızasını kaybetmiş bir insan gibidir” şeklinde değerlendirmiştir.
Irak ve Suriye’nin tarih sahnesinden nasıl silindiğini hepimiz canlı canlı izlemekteyiz. Yapılan askeri, demografik ve psikolojik operasyonlar tartışma programlarının baş köşesini işgal etmiş durumda. Ancak bir ülkeyi fiili olarak işgal etmiş olmanız, soykırım uygulamanız, yönetimi devirip başa kukla yönetim getirmeniz o ülkeye sahip olacağınız anlamına gelmemektedir. İşgalin başarıya ulaşması için o coğrafya da yaşayan ulusların hafızasının silinmesi gerekmektedir.
Irak’a ve Suriye’ye “demokrasi” getirilmesi aşamasında ilk operasyonlar müzelere, kütüphanelere, tapu dairelerine ve mezarlıklara yapıldı. Bilim dünyasında hatırı sayılır yere sahip olan Şam ve Bağdat Kütüphaneleri yağmalandı ve bugün geriye sadece taş yığınları kaldı. 
Sentetik terör örgütü Işid taşeron olarak gerçekleştirdiği eylemlerinde tarihleri 3 bin ile 7 bin yılları arasında değişen “UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'nde olan Palmyra Antik Kentini, Hatra’yı, Ninova’yı, Musul Müzesi ve kütüphanelerini, Nimrud’u, Horsabad’ı, Hz. Yunus Türbesi’ni, Yeşil Kilise’yi, İmam Dur Türbesi’ni, Apamea’yı, Dura-Europos’ı, Mari’yi, Tell Ajaja ve Tell Brak’ı tarihten silmediler mi?
Başka operasyonlarla da tarihi eserlerin, tarihi vesikaların ve kayıtların Avrupa ve ABD’ye taşınması sonucunda artık Irak ve Suriye’nin geleceğini bu emperyalist devletler dizayn edecektir. Sınırlarını çizecek, dillerini değiştirecek, bayraklarını tasarlayacak ve hatta dinlerini bile belirleyecektir. 
Bizim tarihimize bakacak olursak Balkan Harpleri, I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı esnasında benzer yöntemlerle birçok tarihi eser ya tahrip edildi ya da sınırlarımızın dışına çıkarıldı.
“Bir vatanın sahibi olmanın yolu, o topraklarda yaşamış tarihi olayları bilmek, doğmuş uygarlıkları tanımak, sahip olmaktan geçer.”
                                Mustafa Kemal ATATÜRK

Burada konumuzla ilgili olarak güncel bir bilgiye yer vermek yerinde olacaktır. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa Büyük Taarruz öncesi Ankara’ya telgraf çekerek bir etnografya müzesi kurulması konusunda direktif verir. İzmir, İstanbul, Afyon, Uşak, Kütahya, Bursa ve daha birçok şehir işgal altındayken, daha taarruzun başarıya ulaşması bile muamma iken Türk tarihinin ve kültürünün yapıtaşları atılmaktaydı. Bu sebeple Atatrük döneminde 1920 yılında Hars (Kültür) Müdürlüğü kuruldu. 1921’de Anadolu Medeniyetleri Müzesi açıldı. 1924 yılında Topkapı Sarayı Müze yapıldı. 1926 yılında Konya Mevlana Türbesi müzeye dönüştürüldü. 1927 yılında Ankara Etnografya Müzesi açıldı. 1937 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda resim ve heykel müzesi açıldı. Kutsal emanetler tasnif edildi, yurtdışından arkeoloji ve tarih uzmanları getirtildi. 25 adet arkeoloji müzesi açıldı. Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu kuruldu.
Bunların dışında;
Başkomutan Gazi Mustafa Kemal
1 Mart 1339 (1923) T.B.M.M.'nin 4.Toplantı Yılını Açtığı Konuşması:

“Efendiler, 
Geçen sene zarfında Evkaf Vekâleti(Vakıf Bakanlığı); dînî ve hayrî yapıların tamir ve inşaatında oldukça mühim bir faaliyet göstermiştir. Yapılan tamirler, yurdun çeşitli yerlerinde olmak üzere toplam; 126 cami ve mescit ile 31 medrese ve mektep, 22 su yolu ve çeşme, 175 akar ve 26 hamama ulaşmıştır.”
Bilginin ışığını karanlığa taşımak ve devlet-i ebed müddet için tarihimize ve tarih bilimine sahip çıkmamız hayati ve zaruridir.
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün