Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Dün ve bugün Çanakkale

20 Mart 2020 Cuma 01:32 Güncelleme : 20 Mart 2020 Cuma 01:32

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK: “Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”
General Fahri BELEN : “Çanakkale Seferi, Türk milletinin eski kudret ve kuvvetini muhafaza ettiğini, can çekişen bir imparatorluk içinde kahraman bir milletin varlığını meydana koydu.”
İngiliz General Charles TOWNSHEND: “Avrupa'da hiçbir asker yoktur ki, bu ifadenin altını çiziyorum, Türklerle mukayese edilebilsin. Almanların müdafaada gayet iyi oldukları kabul olunabilir. Fakat siperlerde onlar dahi Türklerle kıyas edilemez. Misal olarak Gelibolu'yu zikretmek isterim. Orada bizim gemi ateşlerimizle büyük zayiata uğrayan kıtalar, Türk olmasalardı eğer yerlerinde kalamaz ve derhal değiştirilirlerdi. Halbuki, Türkler, bütün muharebe müddetince yerlerinde kaldılar.”
General William BİRWOR (Çanakkale Karma Kolordu İngiliz Komutanı): “Türk askeri kadar vatanı için gözünü kırpmadan ölen, savaşta müthiş cesaret ve fırtınalar yaratan, ateş kesildiği zaman onun kadar iyi yürekli, yumuşak kalpli, düşmanın yaralarını saran, sırtında taşıyarak onu ölümden kurtaran bir asker yeryüzünde görülmemiştir.” 
Winston CHURCHILL (İngiliz Bahriye Nazırı): “Ordunun yardımı olmaksızın filonun başarı sağlayabileceği ümidine kapılmıştım; fakat şimdi bu işte müşterek bir harekatın zorunlu olduğunu anlıyorum.”
“Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir.”
Avustralyalı Yarbay D. M. HORNER: “Çanakkale Savaşları, Avusturalya ordusunun gelişimine birçok etkide bulunmuştur. İlk olarak Avusturalya ordusu kuvvetlerinin bir yabancı tarafından değil, bir Avustralyalı subay tarafından idare edilmesini temin edecek bir uygulamaya başlanmıştır. Ve Çanakkale olayları, bu uygulamayı başlattı.”
Japon Prof. Dr. Hideo MIKI (Emekli Korgeneral): “Çanakkale Savaşları, modern savaş tarihinde birleşik kara ve deniz savaşlarımn başlangıcı ve ilk örneğidir.”
Yeni Zelandalı Prof. Dr. J. PHILLIPS: “Çanakkale Savaşları, savaşa İngiliz bayrağı altında katılan Yeni Zelanda’nın uluslaşma sürecine çok önemli katkılarda bulunmuştur. 1915’te Yeni Zelandalılar, kimliklerini İngiliz İmparatorluğu içerisinde tanımlamaktaydılar ve bağımsızlık kazanmak gibi istekleri yoktu.”
    İngiliz Ordu Komutanı General Ian HAMILTON (Çanakkale İşgal Kuvvetleri Komutanı): “Ben böyle yiğitçe savaşan kahraman bir ordu askerlerini görmedim. Ancak Türkler çok cesur harbeden, iyi sevk ve idare edilen asil Türk ordusu karşısında duruyoruz…”
    O günler için söylenenlerden gelelim bugünler de yapılanlara…
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Harbiye'ye girişinin 121. yıl dönümü dolayısıyla Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesinin de bulunduğu törende, 3 kişinin Atatürk’ün öğrenci numarası 1283 okunduğunda yerinden kalkmamaları…
Önceki yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hazırlanan Çanakkale Zaferi afişlerinde M. Kemal ATATÜRK’ e yer verilmemesi…
Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen törende okunan dua da M. Kemal ATATÜRK’ ün adının geçmemesi ve duruma tepki gösteren onur ve şeref timsali albayın daha sonra görev yerinin değiştirilmesi…
2008 yılında “120” isimli film ile Kültür Bakanlığı’ndan aldığı 1 milyon 750 bin liralık destekle gündeme gelen film şirketinin, Çanakkale Deniz Savaşları’nı anlattığı “Son Mektup” filminde M. Kemal ATATÜRK’ e yer vermemesi…
11 Şubat 2020 tarihinde Hürriyet Gazetesi’nin logosundan Atatürk fotoğrafını, Türk Bayrağını ve “Türkiye Türklerindir” sözünü kaldırması… 
Kazım KARABEKİR Paşa’nın, İstiklal Mücadelesi sırasında söylemiş olduğu “Öyle puslu hava ki şeytan bile Müslüman mintanı giyiyor” sözü görülüyor ki bugünde geçerliliğini koruyor.
Çanakkale Savaşları’nda başta Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere büyük kahramanlıklar gösteren kahraman tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum…  
    
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün