Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Bomba!!!

19 Aralık 2019 Perşembe 10:05 Güncelleme : 19 Aralık 2019 Perşembe 10:05

Yıl 1916 Otto Schnering adında bir Amerikalı “The Curtiss Candy Company” adında Chicago’da bir şekerleme ve çikolata fabrikası kurar.
   Sermayedar Schnering 1928 yılında, eski ABD Başkanı Cleveland’ın kızı Ruth’a atfen “Baby Ruth” adıyla çikolatalar üretmeye başladı. (Yüce Rabbim o tarihlerde de birilerine Cleveland diyormuş!) Bu yeni ürünün geniş ölçekli tanıtımı ile ilgili olarak eski savaş pilotu Doug Davis ile el sıkıştı.
   Savaş ile çocukların aşkı çikolata nasıl olur da yan yana gelir diyebilirsiniz? 
   Haklısınız, gelmemeli!
   Pilot Davis’in kendine ait sivil bir uçak filosu bulunmaktaydı. Pazarlama taktiği gereği geniş kitlelere ulaşmak adına “Baby Ruth” çikolataları uçaktan atılması planlanmıştı. Pilot Davis bu fikrini arkadaşı P. Warfield Tibbets ile paylaşırken arkadaşının 12 yaşındaki oğlu Paul konuya müdahil oldu. Uçaklara olan büyük ilgisi ve çikolatanın cazibesi Paul’u bir anda sarıvermişti. Küçük Paul’un ısrarı sonuç vermiş hem babası hem de pilot Davis ikna olmuştu.
   Pilot kabininden çocuklara “Baby Ruth” çikolatalarını Paul atacaktı. Gerçekten kampanya çokta başarılı olmuştu.
   Ailesi Paul’un tıp alanında eğitim almasını istiyordu, ancak Paul’un fikirleri ve istekleri 12 yaşında netleşmişti. 1937’de Army Air Corps (Kara Kuvvetleri Uçuş Birliği) ne kaydoldu.
    Tarihler 1945’i gösterdiğinde Paul Tibbets, annesinin adını verdiği uçak olan “Enola Gay” ile Hiroşima’da karşımıza çıkacaktır.
   “Little Boy” (Küçük Çocuk) adlı 13 bin TNT kuvvetindeki uranyum katkılı bomba, merkezinde 3.900 santigrat derece ısıyla ilk anda 70 bin kişi anında buharlaştı.
   Sağ kalabilenler toz, toprak, yanık ve kana bulanmış halde çaresizlik içindeydi. İlk günlerin geçmesiyle radyasyonun getirdiği vahşet insanların mutasyon geçirerek büyük acılar içerisinde ölmelerine sebep oldu. Bitki örtüsü, toprak ve gökyüzü kavruldu. Kentin üzerine ve diğer kentlere asit yağmurları yağdı. Canlı hayata dair hiçbir belirti kalmadı.
   Hiroşima soykırımından / büyük felaketinden 3 gün sonra 9 Ağustos 1945’te bu sefer hedefte Nagazaki şehri vardı. “Fat Man” (Şişman Adam) adlı atom bombası 22 bin TNT gücündeydi.
   Ölen insanların sayısı 500 bini bulmuş ve günümüzde hala etkileri devam etmektedir.
   Çocukluğunda uçaktan çocuklara çikolata atan Paul gün gelip üzerlerine bomba olup yağmıştı.
   ABD Japonya’ya atom bombalarını atarken Başkan Harry Truman’dı.
   Nagazaki’den bir gün sonra Başkan Truman atom bombasının kullanımına dair ilk kararını açıkladı:
   “Başkanın doğrudan izni olmadan hiçbir atom bombası kullanılmayacak.”
   Aradan birkaç yıl geçecekti ki Başkan Truman’ın adı bu sefer Türkiye’ye attığı bombalarla gündeme gelecekti.
   Gökyüzünden çikolata atan çocuk Paul gibi, Başkan Truman’da Türkiye’ye parlak ambalajlı çikolatalar gibi yardım atıyordu şimdilik…
   Truman Doktrini - Marshall Planı yardımları ve NATO’ya alma kisvesi altında vatanın tüm kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmişti. Kültürel, ekonomik, ideolojik, teknolojik işgal safhaları her saha da uygulanıyordu. Milli denilebilecek ne bir fabrika, ne bir köprü, ne bir otoyol, ne bir liman, ne bir rafineri, ne bir santral, ne bir baraj, ne bir okul, ne bir banka, ne de bir telekomünikasyon altyapısı kalmıştı. Milli egemenlik kavramı bile tartışmaya açıktı. 
   Türkiye’nin milli egemenliğinin ve geleceğinin üzerine atılan atom bombaları yetmezmiş gibi sıra altına döşenmesine gelmişti.
   NATO’ya girmeden 2 yıl önce 1950 yılında Demokrat Parti iktidarında Adana İncirlik Askeri Üssü’nün yapımına başlanmıştı. Günümüzde Adana İncirlik Üssü’nde 60-70 adet “B61 türü atom bombası” mevcuttur. NATO’ya girişin ertesinde İzmir Çiğli Askeri Üssü’ne yerleştirilen “Jüpiter” füzelerinin gücü Hiroşima’ya atılandan 100 kat daha tesirliydi.1995 yılına kadar Ankara Akıncı ve Balıkesir Hava Üsleri’nde de atom bombaları vardı, zamanla Türkiye’deki başka üslere nakledildi. Türkiye’de NATO’ya ait bilinen 28 üs var. Ancak gizlilik gereği açıklanmayan üsler de mevcut. Bu üslerin sayısı bilinmiyor. 
   Bundan sonra yukarılardan atılan yardım ve hediyelere çok dikkat ediniz, ilerleyen zamanlar da başınıza “BOMBA” olarak düşebilir.
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün