Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Okulunuz geleceğe hazır mı?

13 Eylül 2019 Cuma 09:06 Güncelleme : 13 Eylül 2019 Cuma 09:23


Toplumun öncü kurumlarından biri olan okulların gelecek nesilleri yetiştirme gibi önemli bir görevi bulunmaktadır. Eğitim öğretim faaliyetlerinin düzenli ve kontrol altında yürütüldüğü okullarda kişilere gelecekte gerekli olan bilgi, beceri ve donanım sağlanmaktadır. 

Yaşadığınımız dönemde teknolojinin hızla ilerlemesi ve buna bağlı olarak eğitim öğretime farklı metotların gelmesi okulları geleceğe nasıl hazırlarız sorusunu akla getirmektedir. Okullarda kağıt, kalem dönemi biterek yerini internet aracılığıyla bilgiye ulaşmaya bırakmıştır. Çocuklar artık bilgilerini internetten edinmekte, becerilerini ve problem çözme yeteneklerini internetten geliştirmektedir. bu nedenle okul ortamları öğrenciye bilginin aktarıldığı değil, öğrendikleri bilgileri deneyimleyebildiği yerler olmalıdır. 

Okulların geleceğiyle ilgili net bir yorum yapabilmek için eğitim geleceğini konuşmak gerekir. Eğitimin hangi noktada olduğu, nereye doğru gittiği ve kendine hangi yeni amaçlar eklediği bunun irdelenmesi gerekiyor. Okullarda öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarına cevap verebilcek ve günümüz teknolojisine ayak uyduran ortamların hazırlanması gerekiyor. Eğitimin yeniden tasarlanmasının yanı sıra öğretmenlerinde kendilerini yenilemesi gerekmektedir. Çocukları geleceğe hazırlayanlar öğretmenler olduğu için öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri ve çağa uygun donanımları edinmeleri yerinde olacaktır. Öğretmenlerin mesleki gelişim süreçlerini verimli kullanmaları, yöneticilerin kaynaklarını doğru kullanmaları ve gerekli araçların sağlanması ile okulların geleceğe hazırlanması sağlanabilir. 


 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün