;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Montessori eğitimi hakkında

11 Ekim 2019 Cuma 10:07 Güncelleme : 11 Ekim 2019 Cuma 10:07

Bugün sizlerle montesori eğitimini ele almak istedim. Montesori eğitimini Maria Montessori tarafından geliştirilmiştir. Montessori Eğitim Yöntemi, çocukların bilimsel gözlemlerine dayanan çocuk merkezli bir eğitim yaklaşımıdır. Ülkemizde de ebeveynler tarafından oldukça ilgi görüyor. Türkiyede Montessori eğitimi veren okullar oldukça fazla. Montessori eğitimi alan çocuklarda yaşları itibari ile uygun oldukları için, bilimsel yaklaşma sağlanmaktadır. Eğitimler sosyal, duygusal, fiziksel ve bilişsel yetenekleri ön plana çıkararak, bunları dersler ve aktivitelerle çocukları eğitmeyi hedef alıyor. Çocukların merakını artırıyor. Çocuklarda her gün yeni birşeyler öğrenme isteği uyandırıyor. Eğitimler çocukların çevrelerine göre hazırlanıyor ve gereksinimlerine göre geliştiriliyor, gerçege uygun boyutlandırılıyor. Materyeller boylarına uygun ve açıkta sergileniyor. Bu sayede çocuklar kendi işlerini kendileri yapabiliyorlar. Okul ve sınıflar düzenli oluyor, bu da çocuklara rahatlık ve düzen duygusunu aşılıyor. Eğitim materyalleri tam olur ve düzenlidir. Okullardaki asıl amaç ev ortamı yaratmak. Eğitim dönemi boyunca ailelere konferans veriliyor ve çocukların okul hayatındaki ilerlemeler gözlemleniyor. Bunun yanı sıra çocuk gelişim grupları yapılıyor. Gerkli görülen durumlarda aile ve okulun iş birliği içinde çalışılması sağlanıyor.
İnsanlar hayatı boyunca kendi kendine öğrenmeye çalışırlar. Oysaki gerçek eğitim sınıfta uzun vakit harcamak, yıllar geçirmek değil. Çocuğa doğal merak ve öğrenme sevgisini aşılamaktır.Tabi bunların en başında ailenin çocuğunun okul hayatından önce gelişimini iyi takip etmesi ve çocuğunun yapısını bilmesi gerekliliği geliyor. Çocukların haytalarındaki kimseyi örnek almamaları, kendilerinin bir birey olduklarının farkına varmaları gerekiyor.
Anne ve babaların çocuklarının sosyal kişilik ve motor becerilerinin olması, sağlıklı bir piskolojiye sahip olmaları için dikkat etmesi gereken hususlar var. Dengeli eğitim ve yönlendirme bunların en başında geliyor. Anne, babaların aralarındaki iletişim ve davranış birliği çok önemli.Çocuklara ne aşırı hoşgörü ne de aşırı disiplin uygulanmamalı, çocuğa verilen tepkiler abartılı olmamalı.Güzel bir davranış sergilediklerinde çocuklar takdir edilmeli. Çocuklara her zaman 'başarabilirsin, arkandayız' gibi destekleyici sözlerle yaklaşılmalı. Ebeveynler çocuklarına değer vermeli, söz hakkı verip, onları dinlemelidir. Aileler kendi piskolojik sorunlarını çocukalrına yansıtmamalı. Çünkü bir çocukta güven duygusu olması hayattaki herşeyi başarabileceğinin sinyalidir.
Haftaya tekrar farklı bir eğitim yazımla okurlarımla birlikte olma dileğiyle..

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün