Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İşverenlerin tercihi meslek liseleri

2 Ağustos 2019 Cuma 07:08 Güncelleme : 2 Ağustos 2019 Cuma 07:08

Sanayi, teknoloji ve bilim alanında sürekli gelişen dünyada özellikle gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin kalifiye elemana daha fazla ihtiyacı vardır. Kalifiye eleman yetiştirme konusunda ilk akla gelen kurumlar arasında meslek liseleri yer almaktadır. 
Meslek lisesinden mezun olan kişilerin üniversiteye devam etmek istemeseler bile iş bulmaları ve mesleklerinde ilerlemeleri daha kolaydır. Meslek lisesine giden öğrenciler diğer okullara giden öğrencilerin aldıkları dersler dışında meslekleri alanında da bilgi sahibi olurlar. Bu nedenle bu öğrenciler erken yaşta mesleklerini eline almaları kendilerine olan güvenlerini de artırır.
Bilim, sanayi ve teknolojinin geliştiği günümüzde bireylerin istediği mesleği yapmaları için yeniliğe açık, girişimci ve yaratıcı olmaları istenmektedir. Bu noktada da mesleki ve teknik eğitim okulları önemli bir tercih olmaktadır. Öğrenciler bu okulları bitirdikten sonra hem diplomaları hem de iş yeri açma belgelerini almaktadır. Günümüzde lisans mezunlarının işsiz olması ve işverenlerin meslek lisesi mezunlarına öncelik vermeleri bu kurumların önemini ortaya koymaktadır.
Meslek liselerini tercih eden öğrenciler aynı zamanda işletmelerde mesleki eğitimlerini ve stajlarını yapmaktadır. Öğrenciler 12’nci sınıfa geldiklerinde haftanın 3 günü işletmelere giderek burada uygulamalı eğitim almaktadır. Böylece hem teorik hem de pratikte kendilerini geliştirme imkanı bulmaktadırlar. Aynı zamanda bu stajlar öğrencilerin mezun olduktan sonra staj yaptıkları işletmelerde çalışma imkanı da sağlamaktadır. İşletmeler dışarıdan eleman almak yerine kendi yetiştirdikleri kalifiye elemanları tercih etmektedir. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün