Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İnternet hayatımızı etkiliyor

30 Ağustos 2019 Cuma 08:46 Güncelleme : 30 Ağustos 2019 Cuma 08:46

Günümüzde teknoloji ve internet hayatımımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Özellikle akıllı telefonlarla birlikte internet sürekli elimizin altında olmaktadır. Gün geçtikçe başta çocuklar olmak üzere tüm bireyler için internet vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Buna bağlı olarak internet kullanımının bireyler üzerindeki etkisi de araştırmalara konu olmaktadır. 

Yaşadığımız çağda internetin sürekli elimizin altında olması nedeniyle her işimizi internet üzerinden  halletmekteyiz. Alışverişten banka işlerine kadar her şey internet üzerinden yapılmkta, hatta sosyal ilişkilerimiz bile internet üzerinden yürütülmektedir. Bunun yanında bigiye kolay erişim sağlaması nedeniyle birçok makaleye, kişisel gelişim yazılarına da yine internet üzerinden kolaylıkla ulaşarak faydalanabilmekteyiz. 

Olumlu yönlerinin yanı sıra internet bireyler üzerinde olumsuz etkiler de bırakmaktadır. Özellikle iletişim yöntemi olarak bireylerin interneti tercih etmeleri yalnızlaşmasına ve birbirinden uzaklaşmasına neden olmaktadır. Bunun yanında sürekli olarak internete ulaşmak fiziksel olarak bireyler üzerinde göz bozuklukları, baş ağruları ve az hareket etmekten kaynaklı hastalıklara da neden olmaktadır. 

Olumlu ve olumsuz özellikleri bulunan internet hayatımızın büyük bir bölümünü kaplamaktadır. İnternet sayesinde bilgi paylaşımı geniş bir alana yayılmakta, bireylere etkili iletişim imkanı sunarak bireylerin seçim ve özgürlük alanlarını genişletmektedir. Sağladığı bu özgürlük toplumun ilerlemesini sağlamaktadır. Ancak bunun yanında bireyler arasında yüzyüze iletişimi azalttığı için toplumda sosyalleşme de gitgide azalmaktadır. Ayrıca internet üzerinde yayınlanan bazı şiddet içerikli yayınlar toplumda olumsuz etkilere neden olmaktadır. 

İnternet her alanda olduğu gibi eğitimde de olumlu ve olumsuz etkilere neden olmaktadır. İnternetin olumlu etkilerine baktığımızda; bireylere bilgiye kolay ulaşım imkanı sağlamaktadır. Dünyadaki bilgilere ulaşmada önemli ve kullanılabilir bir araçtır. Farklı görsellere ulaşma imkanı sağladığı için sıkıcı bir konu eğlenceli bir hale getirilebilir. Bunun yanında olumsuz etkilere baktığımızda birey istediği bilgiye kolay ulaştığı için hazırcılığa alışır. Ayrıca internette yer alan bilgilerin doğru ya da yanlış olduğunu anlamak zor olduğu için doğru bilgiye ulaşmak zordur. İnternette yer alan oyunlar, içerik olarak uygun olmaması ve zaman kaybettirmesi yönünden bireye zarar verir. Bu nedenle internetin hayatımızdaki olumlu ya da olumsuz etkileri kullanım amacı ve şekline göre değişmektedir. Bu yüzden internet kullanırken bu etkilere dikkat etmek gerekir. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün