;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Engelli çocukların ilgi alanları neler?

16 Ağustos 2019 Cuma 07:11 Güncelleme : 16 Ağustos 2019 Cuma 13:14

Bireysel farklılıklar dikkate alındığında her çocuğun aynı faaliyeti ve aynı başarıyı göstermesini beklemek doğru olmaz. Bu durum normal eğitim alan çocuklarda söz konusu olduğu gibi, engelli çocuklarda da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bu durumda çocuğun yatkın olduğu, mutlu olduğu, keyif aldığı alanın keşfedilip, onun gün yüzüne çıkartılarak destek olunması büyük önem taşımaktadır.
Görme engelli çocuklarımız örgü, takı tasarımı, makrome, seramik gibi el becerileri geliştiren dallarda başarılı olmaktadırlar. Konuşma ve yazma becerileri gelişmiş olabiliyor. Müziğe, edebiyata yatkın olabilirler. Bir müzik aletini ustalıkla çalabilirler. Bireysel sporlarda da başarı elde edebilirler. Örneğin sesli futbol oynayabilirler.

ENGEL GRUBU DİKKATE ALINMALI

Sporun her dalında başarılı olabilen işitme engelli çocuklar, vurmalı sazları ritim eşliğinde çalabilirler. Sözel ve işitsel yeterlilik ile yapılan işler dışında her meslekte başarı sağlayabilirler. 
Ortopedik engelli çocuklar, engel ayakta ve bacaktaysa ayağa bağlı olmayan her sporu yapabilirler. Engel el veya kollarda ise ayaklarını kullanarak yazı yazabilirler. Resim yapabilirler. Bu engel grubundaki çocuklar çok iyi birer yüzücü olabilir.
Zihinsel engelli çocuklarda ise ilk amaç kendi işlerini görebilmelerini sağlamaktır. Eğitim ile okuma yazma desteği verilebilir. Sürekli duydukları şiir ve müzikleri ezberleyebilirler. Engelin kademesine göre kesinlikle başarılı olabilecek alanlar vardır. El sanatları ilgilerini çekebilir. İlk öğretim seviyesini bitirdikten sonra meslek eğitim merkezi ve çıraklık eğitim merkezinde öğrenimlerine devam edebilirler. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün