Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Engelli çocuğun eğitimi

9 Ağustos 2019 Cuma 08:32 Güncelleme : 9 Ağustos 2019 Cuma 08:32

Yeni bir konuyu daha sizler için kaleme aldım. Bu hafta engeli bulunan çocukların eğitimi üzerine sizlere paylaşım yapmak istiyorum.
Engelli çocuklar engel çeşidine ve derecesine göre eğitimin çeşitli dallarında eğitim alabilirler. Çocukların engel durumları uzmanlar tarafından değerlendirilmeli ve bu doğrultuda; hafif ve orta engeli bulunanlar normal okullarda, ağır engeli olan çocuklar ise, özel eğitim kurumlarında eğitim alabilirler.
Özel eğitim okulları, çocuk için çok faydalı kurumlardır. Özellikle çocuk için kimseye bağlı olmadan hayatını idame ettirebilmesi ve en önemlisi yaşamı boyunca toplumda yer edinebilmesi için önem taşımaktadır. Ayrıca bu okullarda çocuğun hangi alanlarda yetenekli olduğu keşfedilerek o yönde ilerlemesi için destek olunup kendini geliştirmesi sağlanır. Örneğin, özel okullar ortopedik engeli bulunan çocuklara, spor, müzik, el becerileri ve diğer sosyal faaliyetleri öğretmek için katkı sağlarlar. İşitme, görme ve zihinsel engeli bulunan çocuklar için de bu tarz okullar mevcuttur. Ancak bazı düzenlemelerle özel eğitim kurumları kademeli olarak kapatılarak engelli öğrencilerin normal öğrencilerle eğitim almaları amaçlanmaktadır. Ağır derecede sınıflandırılan öğrencilerin normal okullarda eğitim görmelerinin tek faydası diğer arkadaşlarıyla vakit geçirerek sosyallik kazanmalarıdır. Çocuğun normal eğitim kurumlarında kendini geliştirememesi durumunda, özel eğitim kurumları tercih edilmelidir. 


AİLE ÇOCUKLARINA 
NASIL DAVRANMALI?

Özel eğitim ve rehabilitasyon kurumları çocuklara destek verirken ebeveynlere de danışmanlık yapar. Ailelerin çocuklarına nasıl destek olabilecekleri hakkında bilgi verirler. Bu eğitime ailenin vereceği destek, eğitimin niteliği ve sonuca ulaşması için çok kıymetlidir. Normal eğitim alan çocuklarda, ailenin desteği ile neler olabileceğini düşünürsek bunun gerekliliği anlaşılır. Aile bununla birlikte öğretmenle fikir alışverişi yaparak, okul eğitimine farklı bir boyut ve katkı sağlar. Okulda öğrendiklerini evde pekiştirmesine, uygulamasına, sosyal  becerilerinin gelişmesine, iletişim becerilerini kazanmasına, okul haricinde de sosyalleşmelerine ve özgüven sahibi olmalarına katkıda bulunur. İki taraflı verilen destek çocuğun dikkatinin artmasına buna bağlı olarak öğrenmeye, öğretmenine ve okula karşı olumlu tutumlar geliştirmesine olanak sağlar. Hedeflerine, kişisel ve mesleki gelişimine kolay yoldan ulaşmasını sağlar. Aileler çocuğunun eğitimden verim alamadığını düşünüyorsa, bu endişelerini bir kenara bırakarak elinden gelen desteği göstermelidir. Bu destek engeli bulunan çocukların başarılarını görünür kılan en önemli etkendir.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün