Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Dansla terapi 

23 Ağustos 2019 Cuma 08:17 Güncelleme : 23 Ağustos 2019 Cuma 08:17

Toplumda bazen farklı sıkıntı ve sorunlar görülmektedir. İnsanlar bu sıkıntılardan ve sorunlardan kurtulmak için değişik yollara başvurarak farklı çözüm yolları bulmaya çalışırlar. Bu yöntemlerden en etkili olanı ise danstır. Dansın tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Çünkü insanın hayatı boyunca dans hep vardır. 
Bir görme engelli için dans canlılık demektir. Dans insanları harekete geçirir. Yürüme, dolaşma, oturma ve hissetme gibi birçok konuda pratik yapmasını sağlar. Özgüven duygusunu geliştirir. Görme engelli kişi müzikle duygularını harekete dökerek kendini ifade edebilme imkanı bulur. 
İşitme engelliler yanlarında birinin yardımıyla dans edebilirler. Tamamen işitme kaybı olanlar için durum biraz daha zordur. Bu kişiler genellikle dans hareketlerini birilerinin hareketlerini kopyalayarak yaparlar. Farklı yönlere sallanarak dans ederler. Sesi hissetmek için ellerini yere vurarak veya vurmalı çalgıya vururlar. 
Fiziksel engelli bireyler için hareketler yetersizdir. Bu kişiler kollarını ve bacaklarını ayrı kullanırlar. Bu tarz hareketlerle çalışmaları da fiziksel engelli kişilerin hareketlerini geliştirmelerini sağlar. Tekerlekli sandalyedeki bireyler ise sadece el çırparak ve başlarını sallayarak dans ederler. 
Otizmli bireyler ilk dans etmeye başladıklarında hareketleri normal değildir. Çalışmaya başladıkça zamanla bu hareketleri normalleşmeye başlar. Otizmli bireylerin çalışmalara arkadaşları ve aileleri ile katılması iyi olur. Sosyalleşmek için bu bireylere oyunlar oynatılabilir. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün