Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Çocuklar ve akıllı cihazlar

20 Eylül 2019 Cuma 09:47 Güncelleme : 20 Eylül 2019 Cuma 09:47

Günümüzde teknolojinin artık hayatımızın her alanında olması nedeniyle çocuklarda akıllı telefon ve tabletlerle büyümektedir. Ancak bu teknolojik aletlerin el altında çok fazla olması çocuklar üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır.

Telefon kullanımının bir yaşın altına inmesi çocukların gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu konuda anne babaların yeterince bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Ebeveynler genellikle çocuklarını uyutmak, yemek yedirmek, oyalamak için çocuklarına tablet ve telefon vermektedir. Kendileri için büyük kolaylık sağlamasına rağmen bu durum çocukların gelişimi için bir tehdittir.

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre tabletler ve akıllı telefonlar çocukların sosyal ve duygusal gelişimleri üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu belirtiliyor. Ayrıca çocuğun dikkatini farklı bir yöne çekmek için kullanılan tablet ve akıllı telefonların çocuğun kendini sakinleştirme becerilerini de etkilediği üzerinde duruluyor. Bu aletler çocukların öğrenme becerilerini de olumsuz yönde etkiliyor.

Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi için en önemli dönem olan 3 yaşına kadar olan süreç, çocuğun temel güven duygusunun oluştuğu, kas, kemik ve dil gelişiminin geliştiği dönemdir. Bu dönemde akıllı telefonlarla zaman geçirmesi çocuğun zihinsel, fiziksel gelişimi için tehdit oluşturmaktadır. Aynı zamanda bu cihazların kullanımı çocuklarda duruş bozukluklarına, bel ve sırt ağrılarına ve kamburluk gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Akıllı cihazlarla çok fazla zaman geçiren çocuklarda bu dönemde iletişim ve konuşma becerilerinde de gerileme olmaktadır. Geç konuşma, odaklanamama, sinirli olma durumu yaşanabilmektedir.

Çocukların bu dönemde anne ve babalarını rol model almaları nedeniyle ailelerinde bu cihazları kullanımında dikkat etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu dönemde akıllı cihazlarla çok fazla zaman geçiren çocukların sanal alemde gördükleri karakterleri de rol model aldıkları gözlenmektedir. Bu nedenle ailelerin çocuklarının yanında çok fazla bu cihazlarla zaman geçirmemeleri, çocuğunu oyalamak, yemek yedirmek ya da uyutmak için bu cihazlara yönelmemeleri önerilmektedir. Bunun yerine çocuklarınıza daha fazla ilgi ve sevgi göstermeniz daha uygun olacaktır.

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün