;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Bu kez olmadı

24 Şubat 2020 Pazartesi 10:18 Güncelleme : 24 Şubat 2020 Pazartesi 10:18

Son haftalarda fırtına gibi esen Göztepe bu kez evinde ağırladığı Gazişehir FK karşısında,beklenen oyunun çok uzağında bir görüntü çizerek herkesi şaşırttı. Aslında Göztepe maça kötü de başlamadı ilk 10 dakikalık bölüme bakacak olursak  işler yolunda gitti diyebiliriz. İşte ne olduysa o dakikadan sonra oldu. Bu dakikadan itibaren oyunun kontrolu tamamen rakibin eline geçti. Devrenin sonuna kadarda bu görüntü devam etti. Göztepe eğer ilk yarıda kalesinde golü görmediyse, bunu tamamen Kaptan Beto'nun müthiş kurtarışlarına borçlu. Kaptan bu günde müthiş performansı ile ne denli önemli bir oyuncu olduğunu, bir kez daha bizlere gösterdi. 
Bu gün neden işler Göztepe adına doğru gitmedi sorusunun cevabını önce vermek lazım. Belliki rakip takımın teknik heyeti Göztepe takımını çok iyi analiz etmiş. Göztepe cephesinden bakacak olursak, bunun tam tersi ıolmuş. Göztepe teknik heyeti rakibi iyi analize edemediği gibi, oyuncu tercihleri konusunda da ciddi hatalar yapmışlar. Görüldüki Jerom bu takım için “çok ama çok” önemli bir oyuncuymuş. Onun üçüncü bölgede başlattığı baskı rakibin kendi sahasından rahat çıkmasını engellediği gibi yaptığı koşular ile her iki stoper için maç boyu büyük tehdit olmakla kalmayıp,  Halil ve Serdar'a  derin koridorlar açıp o bölgeden gelen toplar ile rakip alanda ciddi pozisyonların oluşmasının en büyük mimarı oluyordu. 
Hocanın tercihini Kamil'den yana kullanması oyunun büyük bölümünde Göztepe adına işlerinde yolunda gitmemesine neden oldu. Aslılda oyunun anahtarı bence daha 20 dakikada yapılacak 2 dokunuş ile, ibrenin tekrar Göztepe adına dönmesini sağlayabilirdi. Tribünde maçı izleyen her kes, sanırım benle hem fikirdir. Duayen spor yazarı Suavi ile birlikte izlediğim maçta bu saydıklarımın tamamını yılların tecrübesi ile benimle maçın daha 1lk 20 dakasında o kadar net bir şekilde anlatıp paylaştığında, demekki aklın yolu birmiş dedim. 
Bu dakikalardan sonra ikinci yarıda yine maçın gidaşatını sorduğumda  İlhan Palut hocanın neden bu kadar beklediğini anlayamadığını ve bir an önce en az iki değişikliğe gitmesi halinde, Göztepe'nin oyunda dengeyi kurabileceğini söyledi. Bende değişikliklerin daha önce olması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta Jerom'un oyuna girmesi bir anda rüzgarı tersine çevirdi. Jerom golünü atıp takımını ateşlemekle kalmayıp, rakip alanda çoğalan baskıyı arttıran ve coşkulu oynayan Göztepe'yi geriye döndüren adam oldu. Serdar eğer karşı karşıya kaldığı pozisyonu gole çevirebilseydi. Daha o dakikada maçın fişinide çekmiş olacaktı. Son dakikada gelen gol bu gün için 2 puan kaybedilmesine neden oldu. 
Umarım kurmaylar bu maçın dersini alıp, sonrasında biz nerde hata yaptık sorusunu kendilerine sormuşlardır. Unutmasınlarki her maçın stratejisi farklıdır ve her maçı farklı düşünüp ona göre tedbir almak zorundalar. Her zaman aynı oyun şablonu işe yaramayabilir. Son olarak, çok önemli bir konuya parmak basıp, yazımı sonlandırmak istiyorum. Deplasmanda oynayan bir takım “ilk yarıda 9 ikinci yarıda 5” toplamda 14 tane korneri kalenize  kullanıyorsa, burada büyük bir sorun var demektir. Takım olarak buna izin vermemelisiniz..

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün