Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Padişahım çok yaşa, vezirlerim var ola!

17 Ocak 2020 Cuma 10:31 Güncelleme : 17 Ocak 2020 Cuma 10:31

Kıymetli meslektaşlarım, değerli okurlarım; 
Geçtiğimiz yıl ülkemiz genelinde tüm Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odalarımızda seçimli olağan genel kurullar tamamlandı. İllerdeki seçimli olağan genel kurullar sonrası üst birliğimiz olan Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği olarak seçimli olağan genel kurulumuzu yaparak birliğimize en genç başkanı seçmiş olduk. Mesleğimiz ve meslektaşımız dinamizmini koruyarak her geçen gün dijitalleşme ile birlikte e-dönüşüm süreçlerine uyum sağlamada başarılı oldu.  Örgütümüzün tüm üyeleri olan toplam 117 bin meslektaşıma ülkemize, mesleğimize kattığı değerden dolayı şahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum. E-dönüşüm süreçleri ile ilgili meslek mensupları olarak üzerimize düşeni yaptığımızı umuyorum. Ancak görüyorum ki her seçim dönemlerinde üyelerine muhasebe maliyetlerini düşüreceklerini taahhüt eden esnaf odaları başkan adayları ve başkanları, her aralık döneminde defter tasdik gider katılım payı ödememeleri konusunda üyelerine şov yapan esnaf odaları başkanları e-süreçte sınıfta kaldı. 
Mali müşavirlik mesleğinin seçim propagandalarına seçim malzemesi olamayacak kadar kıymetli bir meslek olduğunun farkına e-süreçler ile birlikte varmaya başladılar. Aslında bizim meslek odalarımızda esnaf odalarına bu konular hakkında bir baskı ortamı oluşturduğu söylenemez. Esnaf odaları ile birlikte organize bir şekilde esnaf ve sanatkârlara, ticaret odası üyelerine bu anlamda çözüm ortaklığı ile eğitimler ile birlikte bu sağlanabilirdi. Aslında gündem tam da bu olması gerekirken geçtiğimiz günlerde ülke genelinde meslektaşlarımız maktu aidat zamları ile birlikte bir şok daha yaşadı. 
Ülke genelinde maktu aidatlara ülkemizde resmi kurumların açıklamalarına göre; enflasyon: yüzde 11.84, yeniden değerleme oranı: yüzde 22.58 ve asgari ücret zam oranları yüzde 15 olmasına rağmen bu oranlardan kat kat fazla oranda zamlar gerçekleştirilmiş ve üyelerin hesap kartlarına yansıtılmıştır. Çok değil bundan 9 ay öncesi ilimizde gerçekleştirilen seçimli olağan genel kurulda Türkiye Cumhuriyetçi Mali Müşavirler Grubu olarak, meslektaşlarımıza dağıtılan mali verileri incelemelerini ilimizin ve birçok odanın borçlarına dikkat çektik. Ayrıca bu borçlardan dolayı şahsımında bu seçimde oda başkan adaylığı bulunmasıyla birlikte 2019-2022 döneminin vefa dönemi olarak hakkı huzur alınmaması gerektiğini gündeme getirmiştim. Ayrıca Türkiye Cumhuriyetçi Mali Müşavirler Grubu olarak şahsımın imzası bulunan önergelerde hakkı huzurun hiç alınmamasını, alınması halinde asgari ücretin belli oranında alınmasına ilişkin vermiş olduğumuz önergeler meslektaşlarımızın oy çokluğu ile reddedilmişti. Aslında bugün yaşayacaklarımızı o günlerde görmüş ve bugünler yaşanmaması için bu önergeleri vermiştik. Tabii ki takdir saygıdeğer meslektaşlarımızındır.  Bizler Türkiye Cumhuriyetçi Mali Müşavirler Grubu olarak dün nasıl ki meslektaşlarımızın menfaat ve haklarını gözetti isek, bugünde yarında bunun mücadelesini vermeye devam edeceğiz. 
Seçim öncesinde ne söz verdi isek seçim sonrasında verdiğimiz her sözün arkasında durarak bu duruşun gereklerini yerine getirdik. Bizler dün olduğu gibi bugünde hep birlikte; meslek ve meslektaşlarımızın refahları bizim hakkı huzurumuz anlayışı ile padişahlarımız çok yaşa, vezirlerimize var ola! anlayışından, ben yaptım oldu politikalarından bu meslek camiasını kurtarmak için elimizden gelen tüm meslek mücadelemizi ortaya koyacağız. Kazanmak: “Kaybedeceğini bildiğin halde kazanmak için mücadele etmektir.” 
TÜM MESLEKTAŞLARIMA SEVGİ VE SAYGILARIMLA

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün