Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

e-uygulamalar ve dönüşüm süreci

28 Kasım 2019 Perşembe 09:46 Güncelleme : 28 Kasım 2019 Perşembe 09:46

Türkiye Cumhuriyetçi Mali Müşavirler Grubu İzmir'de İzmirli Mali Müşavirlere e-uygulamalar ve dönüşüm süreci adı altında eğitim semineri düzenledi. Seminerin sunumunda SMMM Alper Erdem hocalık yaptı. Nevvar Salih İşgören Eğitim Kampüsü'nde düzenlenen eğitim seminerine ilgi ve katılım oldukça yoğun oldu. Yaklaşık 450 mali müşavirin katıldığı eğitim seminerinde Cumhuriyetçi Grup Başkanı olarak şahsım ile birlikte Türkiye'nin çeşitli illerinde eğitim veren SMMM Alper Erdem meslektaşlara faydalı bir eğitim semineri gerçekleştirdi. Eğitim seminerine ilişkin sunum slaytı İzmirde faaliyet gösteren 8 bin mali müşavire ulaştırılmak üzere www.tgmmg.org sitesinde yayınlandı. Seminere ilişkin baştan sona video çekimine de İzmirli mali müşavirler, şahsıma ait sosyal medya kanalımızdan ulaşabilir. Peki uygulamalar nasıl işleyecek
Uygulamaların kullanımı için isteyen mükellefler entegretör firmalar ile ya da Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açılacak olan e-portaldan e-Arşiv faturalarını düzenleyebilecekler. Vergiler dahil aynı gün içinde toplam 5 bin TL ve üzeri vergi mükelleflerine yapılan satış veya hizmet faturaları e-Arşiv fatura düzenleyecekler. Diğer taraftan vergiler dahil 30 TL ve üzeri nihai tüketicilere düzenlenecek olan satış veya hizmete ilişkin faturalar e-arşiv Fatura olarak düzenlenecektir. Bu uygulama e-Fatura, e-defter geçiş limitlerine bakılmaksızın tüm mükellefler tarafından uygulanacaktır. 1 Ocak 2020'den itibaren başlanacak olan uygulama için portal gelir İdaresi Başkanlığının interaktif vergi dairesi sisteminden düzenlenmesine ilişkin çalışmalar devam etmektedir. Ancak e-Arşiv faturalarda en çok merak konusu olan diğer bir soru ise Gelir İdaresi Başkanlığının e-Arşiv faturalara ilişkin kayıtların 6 ay süre ile saklayacağı konusudur. Bu konuda Gelir İdaresi Başkanlığı'nın kayıtları saklama konusunda kendi altyapısı oluşturulacağı konuşulmaktadır. VUK 509 ile birlikte 2020'de Sebze Meyve Komisyoncuları yani Halde faaliyet gösteren mükellefler de e-Fatura Uygulamasına ilk dahil olacak mükellef türlerindendir. 1 Temmuz 2020 de ise öteden beri gelen Serbest Meslek Erbabları E-SMM uygulamasına geçmek zorunda olacaktır. Ancak yeni mükellefiyet kaydı açan Serbest Meslek Erbabları işe başladıkları tarihten itibaren E-SMM ye geçmek zorundadırlar. e-Fatura ve e-defter mükelleflerinin başvuru sürelerinin son gününü beklemeden Mali mühürler için başvuru yapmaları son günlerde yoğunluğa bağlı oluşacak  olan sorunların önüne geçmeyi sağlayacaktır. 
Meslektaşlarıma bir diğer tavsiyem ise yedek 2 adet mali mühür başvurusu yaparak yedek bulundurmaları yönündedir. Meslektaşlarımızın e-uygulamalar ile ilgili karşılaşacağı tüm sorularınız için şahsıma ulaşmaları halinde grubumuzun destek hattı ile tüm meslektaşlarımıza  destek sağlayacağız. 
1 Ocak 2020 itibarıyla meslektaşlarızın hayatına giren bir diğer uygulama ise Muh-Sgk birleşmesi konusudur. Muh-Sgk ve e-süreçlere birlikte ilerleyen günlerde yaşanılan sorunlar ve çözüm önerileri başlıklı yeni seminer duyurumuzu gerçekleştireceğiz. Bu mesleği icraa ederek bir çok niteliklere sahip olan tüm meslektaşlarıma çalışmalarında başarılar diliyorum. e-uygulamalar ile kalın sağlıcakla.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün