Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Yabancıların çalışma izinleri

30 Temmuz 2017 Pazar 11:46 Güncelleme : 30 Temmuz 2017 Pazar 11:46

Türkiye‘de çalışmak isteyen yabancılar çalışmaya başlamadan önce çalışma izni almak zorundadır. Çalışma izni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilmektedir. Ancak istisna olarak ülkemizdeki serbest bölgelerde çalışacak yabancılara Ekonomi Bakanlığı tarafından, üniversitelerde görev yapacak yabancı uyruklu akademik personele ise YÖK tarafından çalışma izni verilmektedir.

Çalışma izni başvuruları bir işyeri veya işletme üzerinden işveren tarafından yapılması gerekmektedir. Yabancıların istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkan veren bir izin sistemi mevcut değildir. Bir yabancı işveren olmaksızın kendisi çalışma izni başvurusunda bulunamaz.

Çalışma izni başvuruları Çalışma Bakanlığı'na e-devlet şifresi ile yapılabilmektedir. Yabancılar, başvuruyu yurtdışından Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerinden yapabilirler. Bu başvuruda Türkiye’deki işverenle imzalanmış iş sözleşmesini veya görevlendirme yazısını temsilciliğe ibraz ederler. Temsilcilik tarafından başvurunun kabulü halinde, yabancı şahsa işveren tarafından e-devlet kapısı üzerinden yapılacak başvuruda kullanılmak üzere bir referans numarası verilir. Referans numarası verildikten sonra Türkiye‘de bulunan işverenin on işgünü içinde e-devletten başvuru yapması gerekir. Başvuru sonrası çıkan başvuru formu ve işveren tarafından hazırlanan başvuru dilekçesi taraflarca imzalanarak Bakanlığa teslim edilir.

İçişleri Bakanlığı'ndan en az 6 ay süreli ikamet izni almış ve ikamet izninin süresi bitmemiş bir yabancıyı çalıştırmak isteyen işveren e-devlet üzerinden başvuru yapabilir. Yapılan başvuru sonrası çıkan form ve başvuru dilekçesi imzalanarak 6 işgünü içinde Bakanlığımıza teslim edilmelidir.

Çalışma izni iptal edilen veya Sosyal Güvenlik Kurumu'na işten çıkış bildirgesi verildiği tespit edilen yabancılar için yurtiçinden farklı bir işveren yanında çalışmak üzere yapılmış bulunan çalışma izin başvuruları işleme alınmaz.

Çalışma izni talep edilen her bir yabancı için işyerinde en az beş TC vatandaşının çalışıyor olması gerekir. İşyerinin ödenmiş sermayesinin en az 100.000 TL olması gerekir. Ev hizmetlerinde, yaşlı hasta ve çocuk bakımı dışında yabancılara çalışma izni verilmiyor.

Çalışma izni başvurusu sonuçlanan yabancılara ilişkin Çalışma Bakanlığı'nın kararı ilgili işverene e -posta yoluyla bildiriliyor. Yurtdışından yapılan başvurularda sonuç, ilgili dış temsilciliği de online olarak ayrıca bildiriliyor. Çalışma izni verilmesi halinde yabancı çalışanın başvuru yaptığı dış temsilciliğe giderek çalışma ve ikamet izin harçları ile vize harcını ödemesi gerekiyor. Yabancı işçinin pasaportuna vize etiketi yapıştırılması sonrasında Türkiye‘ye giriş yapabilir. Harçları ödemeden yurda giriş yapan yabancıların çalışma izinleri geçerlilik kazanmamaktadır. Düzenlenen çalışma izni kartı PTT Kargo ile işveren adresine gönderilir.

Çalışma Bakanlığı'ndan çalışma izni alan yabancı işçilerin ayrıca ikamet izinleri almasına gerek yoktur. Çalışma Bakanlığı izninden sonra 30 gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nda sigorta girişi yapılmalıdır. Çalışma süresi bitmeden en az iki ay içinde izin süresinin uzatma başvurusunda bulunulması gerekir.İzin süresi bittikten sonraki onbeş gün içinde çalışma izninin uzatılması için yapılacak başvurular da kabul edilir. Mavi Kart sahipleri ayrıca çalışma izni almasına gerek yoktur.

Çalışma izni kartları PTT Kargo aracılığı ile işverene gönderilir. Çalışma izni olmadan çalıştıran işverene her bir işçi için 6229 TL idari para cezası, çalışan işçiye ise 2491 TL idari para cezası verilir.

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün