Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İşverenler için son teşvikte dikkat edilmesi gerekenler

7 Mart 2017 Salı 11:08 Güncelleme : 7 Mart 2017 Salı 11:08

Referandum öncesi yürürlüğe giren 9.02.2017 tarihli ve 29974 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan teşvik işverenlerimiz için oldukça avantajlıdır.1.2.2017 tarihi ile uygulamaya başlanan bu teşvik den yararlanabilmek için dikkat etmemiz gerekenleri kısaca özetlemek istedim. Siz okuyucularımıza faydalı olacağını düşünüyorum.

*İşe alınacak işçinin 1.2.2017'den itibaren geriye doğru en az 3 aydır İŞKUR‘a kayıtlı işsizler arasında olması gerekir.

*İşe alındığı tarihten önceki 3 aya ilişkin SGK‘ye verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde bu işçilerin isimlerinin bulunmaması gerekiyor.

*İşverenin Aralık 2016'da çalışan işçi sayısına ilave edilen işçiler için teşvik var.

* İşverenin Aralık 2016'da çalışan sayısına ilave olan her işçi için yararlanılabilecek burada bir üst sayı bulunmuyor. İsterseniz şartları uyan 100 kişiyi işe alın.

*İşveren bu teşvikten yararlanan her işçisi için günlük 22.22 TL destek alacak, çalıştığı gün sayısına göre teşvik rakamı belli olacaktır.

*SGK'ye ödenecek primlerden teşvik tutarı düşülecektir.

*1.2.2017 ile 31.12.2017 arasında işe alınan ilave her işçi için bu teşvik uygulanacaktır.

*İşe girmeden önce Türkiye İş Kurumu'na kesinlikle işsiz olarak kayıtlı olmak gerekiyor.

*1.2.2017 ile 31.12.2017 tarih aralığında bu teşvikten yararlanmak için işe alındığı tarihten önceki 3 aylık dönem içinde Bağ-Kur (4b), Emekli Sandığı (4c), Taksici, Ev hizmetlerinde 10 günden fazla primi ödenenler teşvikten yararlanamaz.

*Aday çırak, çırak veya işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görev alanlar ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 46. Maddesi'ne tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrenciler ile Türkiye İş Kurumu'nca düzenlenen kurslara devam edenler işe giriş tarihinden önceki üç aylık süre içinde işsiz olarak kabul edilecektir.

*Bununla birlikte, işe girdiği tarihten önceki üç aylık sürede işsiz olmasına rağmen, işe girdiği tarihten önceki 6 aylık süre içerisinde işten ayrılış nedeni en son mevsim bitimi, kampanya bitimi ve vize süresinin bitimi olarak bildirilen sigortalılar, son 3 aylık sürede SGK'ye bildirilen sigortalı gibi dikkate alınacağından bu sigortalılardan dolayı destekten yararlanılmayacaktır. 

* Aralık 2016 tarihinde sigortalı çalıştırılmaması nedeniyle SGK'ye bu aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinin verilmemiş olması halinde, bu destekten yararlanabilmek için sigortalının işe alındığı işyerinden 2016 yılında SGK'ye bildirilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak çalıştırılması gerekmektedir.

Ortalama sigortalı sayısı, sigortalının işe alındığı işyerinden SGK'ye Ocak 2016 tarihi ile Kasım 2016 tarihleri arasında bildirilmiş olan toplam sigortalı sayısının, aynı dönem aralığında SGK'ye bildirim yapılmış ay sayısına bölünmesi suretiyle bulunacaktır.

Sigortalıların, ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılıp çalıştırılmadığının tespiti sırasında, ortalama sigortalı sayısının küsuratlı çıkması halinde, yarıma kadar kesirler dikkate alınmayacak, yarım ve üzerinde olan kesirler ise tama tamamlanacaktır.

* 2017 yılında kurulan işyerlerinde, 1/2/2017 ile 31/12/2017 tarihleri arasında işe alınan ve destek kapsamına giren sigortalılardan dolayı destek tutarının yarısı kadar, Kanunda öngörülen diğer şartların da sağlanmış olması kaydıyla işyerinin tescil edildiği tarihi takip eden 3. aydan itibaren bu destekten faydalanabileceklerdir.

2017 yılından önce tescil edildiği halde 2016 yılında SGK'ye sigortalı bildiriminde bulunmayan işyeri işverenleri, 2017 yılında SGK'ye bildirim yapılan ilk ayı takip eden 3. aydan itibaren destek kapsamına giren sigortalılardan dolayı destek tutarının yarısı kadar bu destekten yararlanabilecektir.

Teşvikler özellikle orta ölçekli firmaların nefes alabilmesi için fırsat olabilir. Mutlaka Mali Müşavirlerinizden destek alarak yararlanmaya çalışmanızı şiddetle öneriyorum.


Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün