Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İş kazası işvereni nasıl etkiler?

19 Aralık 2018 Çarşamba 09:16 Güncelleme : 19 Aralık 2018 Çarşamba 09:16

İş kazası sigortalının (çalışanın) işyerinde bulunduğu sırada ,işveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle veya görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda meydana gelen, sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hale getiren olaydır.

İş kazasının bir çok sonucu bulunmaktadır. Bu yazımızda iş kazası meydana gelmeden ve geldikten sonra  yapması gerekenleri kısaca açıklayacağız.

İşveren iş kazası veya meslek hastalığı oluşmadan işyerinde yapması gerekenler ;

*İşe girişlerde çalışanlardan sağlık raporunu mutlaka talep eder ve saklar.

*İşyerinde bölüm değişikliği olduğunda tekrar sağlık raporu talep eder.

*İş kazası veya sağlık sorunları nedeniyle uzun süre (altı aydan fazla) raporlu olan çalışandan iş dönüşünde tekrar sağlık raporu talep eder.

*İş kazalarının ve meslek hastalıkları için gerekli olan kayıtları ,raporları düzenler.

*İşyerinde meydana gelen olaylar yaralanma veya ölümle sonuçlanmasa bile iş ekipmanlarının yol açtığı kazaların raporlanmasını ve saklanmasını sağlar.

*İşveren çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almaları için gerekli şartları sağlar.

*İşyerinde yeni işe başlayanlar olduğunda  ,işyerine yeni ekipmanlar alındığında ,işyerinde görev değişikliğinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri tekrarlanır.

*Mesleki eğitim alması zorunlu olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışacak olan personelin bu eğitimi aldıklarını belgeleyemiyorlarsa çalıştırılamazlar.

İş kazası oluştuğunda yapması gerekenler;

*İş kazası sonrası üç iş günü içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimde bulunur.

*Meslek hastalığı ile ilgili bilgi sahibi olduğunda üç iş günü içinde yine Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimde bulunur.

 

Ülkemizde iş kazalarının  çoğunlukla kayıt altına alınmaması gizlenmesi ve saklanması ile karşılaşılmaktadır. İşverenin iş kazalarını önleme, gerekli tedbirleri alma ve mevcut oluşan risklerde de zaman geçirmeden gerekli bildirimleri yapma zorunluluğu vardır. Bu nedenle öncelikle gerekli önlemleri almak yerinde olacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu risk oluştuğunda sigortalı olup olmadığına bakmadan işçiye yapacağı ödemeleri işverene rücu etmektedir.

İş kazalarını önlemek işverenin çoğunlukla tek yoludur.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün