Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Gazilere iki emeklilik hakkı var

20 Eylül 2017 Çarşamba 10:14 Güncelleme : 20 Eylül 2017 Çarşamba 10:14

Bu vatan uğruna hizmet etmiş ve gazi ünvanı almış kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu şartları sağlamak koşuluyla iki ayrı emekli aylığı bağlar.

Gazi (vazife malülü ) olanlara her ay  vazife malüllüğü aylığı ödenir.

Görev malülü olarak aylık alırken, dilerlerse 4a satüsünde veya 4b statüsünde çalışarak bu kurumlarda prim günü ve sigorta süresini tamamladıktan sonra ikici bir emekli aylığına hak kazanabilirler.

 5510  sayılı Kanun’un 5. Maddesine göre  Harp malulleri ile 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun’a veya 2330 sayılı Kanun hükümleri veya 8.6.1949 tarihli ve 5434 sayılı Kanun’un 56.maddesi uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre vazife malullüğü aylığı bağlanmış malullerden, 4.maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentleri kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başlayanların aylıkları kesilmez.

Aylıkları kesilmeksizin 4.maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında çalışanlar hakkında uzun vadeli sigorta kolları, 4.maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında çalışanlar hakkında ise  uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmayı istemeleri halinde, haklarında uzun vadeli sigorta kolları da uygulanır.

Maddeye göre vazife malülü olarak hem emekli sandığından aylık alıp hem de SSK’lı (4a) çalışabilir veya vergi mükellefi-şirket ortağı olarak Bağ-Kur (4b) kapsamında  faaliyette bulunabilirsiniz. Özel sektörde SSK’lı çalışması veya iş yeri açması halinde, sadece % 2 oranında iş kazası meslek hastalığı primi işverence ödenir. Siz ayrıca uzun vadeli prim de ödemek istediğinizden 24 kodu ile SGK' ya bildiriliyorsunuz.

SSK (4a) kapsamında çalışmanız ile maluliyet derecenize göre belirlenen prim günü ve yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz.Aynı şekilde Bağkur (4b) kapsamında çalışma süreniz ve hizmet yılınız tamamlandığında maluliyet derecenize göre yine ikinci bir emekli aylığına hak kazanırsınız.

Vazife malul aylığının dışında ikinci bir emeklilik aylığı tüm Gazilerimize yapılmış bir jest değildir.Bu vatan uğruna yaptıklarının yanında sadece bir görevdir.

Bu vesile ile tüm Gazilerimizin Gaziler Günü Kutlu olsun.

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün