Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Sanat ölmez biz ölürüz

29 Eylül 2018 Cumartesi 09:28 Güncelleme : 29 Eylül 2018 Cumartesi 09:28

Aşk ölmez…

Şiir ölmez…

Şarkılar ölmez…

Tiyatro ölmez…

Bale ölmez…

Opera ölmez…

Sinema ölmez…

Sanat ölmez…

Ruh ölmez…

Biz ölürüz.

Yeryüzü yaratıldığından bu yana insana anlam katan şeydir sanat. İçinde kendini bulduğu, yaşama güzellik katan şeydir. İzlerken, dinlerken ve hatta içinden geçen için bile yaşam sebebidir sanatta bulunan anlam. Ve sanat, insana yaşam gücü veren şeydir dünyanın bin bir türlü halinden geçerken.

Oysa en zorudur belki de sanatçı olmak. Üretmek, yoktan var etmek bazen bir duyguyu, bir tutkuyu ve bir umudu… Sanatçının eseridir. En zor anda devam ettirmek sanatı, sanatçının eseridir.

Bizlerse yaşam koşturmacasında hep erteleriz, bazen bir tiyatro, bir bale ya da bir opera için ayrılacak bir tutam zamanı. Oysa onlardır yaşamın boşluklarını zenginleştiren, güzelleştiren. İzmir Devlet Opera ve Balesi 2018-2019 sezonuna 1 Ekim 2018’de Ahmet Adnan Saygun’da merhaba derken, çok güzel bir eserle açılış yapıyor. Müziği Carl Orff’a ait Carmina Burana eseri ve balesi ile… Ekim ayı boyunca Sevil Berberi ve Cavelleria Rusticana/I Pagliacci operaları ile, Bach Alla Turca/Dansın Rengi balelerini izleyiciyle buluşturacaklar.

Bu sezon için bir de şahane haber var. İZDOB bu yıl, klasik bale eserlerinin en kıymetlilerinden biri olan Fındıkkıran Balesi’ni de repertuarına eklemiş. Her yıl yeni bir eseri İzmir izleyicisiyle buluşturan İZDOB belli ki bu sene de renkli kostümleri ve efsane koreografileriyle izleyiciyi büyülemeye devam edecek.

Sahnenin ışığını bir kez hisseden bilir, başlı başına bir büyüdür sanat ve sanatçı olmak. İz bırakırlar yaşamda ve başka insanlarda çünkü. Ve bunu kendi yaşamlarının zaman zaman onlara hazırladığı türlü sürprize rağmen, kendileriyle yaparlar.

Küçüktüm. Erol Evgin ve Gülşen Bubikoğlu’nun baş rollerini paylaştığı “Renkli Dünyalar” filminde sanat aşkıyla hayatlarını geçiren insanların hikayesi anlatılıyordu. İşte o film içinde kullanılan bir şarkı şöyle diyordu:

“…En dertli günde bile perdemizi açarız. Alkışların sesini uykumuzda duyarız, her sözü her cümleyi yaşayarak oynarız. Bir dostun gülüşüne, bir selama razıyız, biz sevdiklerimize böylesine bağlıyız. Sanat aşkı uğruna bir ömür tüketiriz, biz bu renkli dünyayı böylesine severiz.”

Böyledir sanatçı olmak. Büyük bir özveri gerektirir. O yüzdendir önünde eğilen sanatçıyı avuçların acıyıncaya dek alkışlamak ve sahnedeki her bir gülüşte başka bir hayat bulmak.

Sertap diyor ki:

“Kırılmasın diye durur kalbim/Usul usul bedeni aşar aşk/ Aşk ölmez/Biz ölürüz.”

Öyle…

İnsan ölür…

Kuşlar ölür…

Çiçekler ölür…

Sanat ölmez, sanatsız kalırsak biz ölürüz.

Dünya var olduğu sürece vardı sanat. Çünkü sanat iyileştirir.

İşte o yüzden, bu sezonda da sanatta buluşmak üzere…

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün