Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Şampiyonlar Ligi kalkıyor, Avrupa'da yeni lig kuruluyor

14 Mayıs 2019 Salı 16:16 Güncelleme : 14 Mayıs 2019 Salı 16:16

17 Mayıs tarihinde UEFA, o güzel oyun olan futbolumuza yeni bir dokunuşta bulunacak. Liglerinde şampiyonluk mücadelesi veren ve başarılı olup Avrupa kupalarına katılma hakkı kazanan takımlar yakın gelecekte yeni bir statüyle tanışacak. 17 Mayıs'ta UEFA'nın düzenleyeceği kongrede bizzat sunum yapacak olan UEFA Başkanı Ceferin, Avrupa'da sahneye konması 2024 yılından itibaren planlanan yeni “LİG”leri tanıtacak. Etkinliğe 55 ülkenin yetkilileri davet edildi. Uzun süredir dile getirilen ve çalışmaları arka planda süregelen devrim niteliğindeki atılımın çok ince detayları var. Öncelikle 2021 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi'nin ve Avrupa Ligi'nin yanına üçüncü bir Avrupa Kupası daha geliyor.

Detaylarının Ceferin tarafından açıklanacağı yeni Avrupa kupası ile beraber, Şampiyonlar Ligi'ninde statüsü değişecek. Gruplarda bundan böyle 4 yerine 8 takımın yer alması beklenirken grup sayısıda 8'den 4'e inecek. Buradaki kritik nokta ise, 6 haftada tamamlanan grup aşamasının adeta bir lige çevrilerek 14 hafta boyunca heyecanla devam etmesi olarak gösteriliyor. Tam 4 grupta yer alan sekizer takımın karma bir lig heyecanını bizlere sunacak olması büyük bir yenilik olarak göze çarpıyor. Gruplarda yer alan en iyi 4 takım eleme usulüne göre finale kadar yükselecek. Yapılacak bir diğer yenilik ise düzenlenecek 3 farklı Avrupa Kupası statüsünde “düşme ve yükselme” heyecanının yaşanacak olması. Şimdilik maçların günleri ise Şampiyonlar Ligi maçlarının oynandığı klasik Salı ve Çarşamba günleri olarak düşünülüyor. Fakat ilerleyen dönemde bu maçların hafta sonu oynanması gündeme gelebilir. İşte tam bu noktada oyuna bambaşka bir açıdan daha bakmamız gerekiyor. Oyuna yeni bir seçenek daha dahil oluyor. Düşünülen statüler hayata geçtiğinde ve Salı-Çarşamba yerine hafta sonu ligine geçiş yapılırsa futbol takımlarının belki de iki ana kadro kurması gerekebilir. Gündemde olan bir diğer konu ise daimi katılımcıları olan bir lig. Bu lig için geçtiğimiz günlerde Ajax Genel Direktörü Edwin Van Der Sar, bir açıklama yapmıştı ve Benfica, Ajax, Galatasaray gibi takımların içinde bulunduğu bir daimi ligin herkes için büyük heyecan yaratacağını söylemişti. Yani Avrupa'da oluşturulacak yeni bir ligin kurucu takımlarından olmak çok önemli. Belki de yöneticilerimiz ve federasyonumuz şimididen bu tarz organizasyonlarda daimi olarak bir koltuk almamızı sağlayacak adımları atmaya başlamalıdır.

Yukarıda bahsedilen bu liglerin oluşmasının futbolumuza çok farklı açılardan da katkıları olacaktır. Mesela, ligimizde şampiyon olup Şampiyonlar Ligi pastasından pay almak için büyük bir mücadele söz konusu. Bizim ligimizde ikinci olan takım eleme oynamak zorunda kalıyor, üçüncü olan takımımız Avrupa Ligi'ne katılıyor. Eğer ki daimi üyeleri olan bir avrupa ligi kuruluyorsa ve orada takımlarımız için birer koltuğumuz olursa, yerel ligimizdeki pastadan pay alma hedefiyle ortaya çıkan kaoslar, gerginlikler ve karalamalar eminim ki bir nebze daha azalacaktır. Kulüp yöneticilerimizin şimdiden bu konuların üzerine yoğunlaşmaları gerekiyor. Ee yöneticilik sadece gündemi değiştirecek açıklamalar yapmak veya oyuncu transfer etmek değil ne de olsa...

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün