Tunç Soyer’in 550 günü!

Yayın Tarihi 28 Ekim 2020

Tunç Soyer’in 550 günü!

Seçilmişlerin yapacaklarına ve durum değerlendirmelerine süre vermeleri rahmetli Süleyman Demirel’le başladı. Seçim öncesi 100 günde düzeltirim dediklerini, seçim sonrası 100 gününü değerlendirerek başarı veya başarısızlıklarını ortaya koyardı.

100 gün değerlendirmelerini seçilmiş belediye başkanları da yapmaya başladı. Şimdi buna 550 gün değerlendirmesi girdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda 550 gününü dolduran sayın Tunç Soyer Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi'nde bir sunumla yaptıklarını yapacaklarını anlattı.

* * *

Başkanlara karne vermek, başarılı-başarısız demek benim üslubum değil. Ben sunumları analiz etmeyi seviyorum.

Başkan Soyer, 9 ana başlık altında sunum yaptı. Bunlar sırasıyla şöyle:

  1. Hayata geçirilen demokratik yerel yönetim uygulamaları;

  2. Tarımı kalkındırmaya yönelik çalışmalar;

  3. Yoksulluğu ve eşitsizliği azaltmaya, istihdamı geliştirmeye yönelik sosyal projeler;

  4. Doğa dostu icraatlar;

  5. Ulaşım alanında atılan adımlar;

  6. Pandemi sürecindeki dayanışma odaklı kriz yönetim modeli;

  7. Kentsel altyapı yatırımları;

  8. Kültür ve sanat alanındaki çalışmalar;

  9. İzmir’i dünya kenti haline getirmeyi hedefleyen atılımlar.

* * *

Ayrıntıları zaten haber sütunlarında okuduğunuz için ben benim için dikkatimi çeken ve dikkatinizi çekmek istediğim başlıklara değineceğim.

Bir belediye başkanı şüphesiz Belediye Kanunu'ndan doğan hak ve yetkileri kullanarak çalışma yapar ve görevi bitince tarih sahnesinde yerini alır. Başkanın ardından bir iz-izlek kalması çok önemlidir.

Başkan Tunç Soyer Seferihisar’daki belediye başkanlığı döneminde hem Seferihisar’a “Cittaslow City-Yavaş Şehir- Sakin Şehir” anlayışını ve markasını getirdi, hem de Türkiye’nin bir çok ilçesine örnek oldu.

Tunç Soyer’in şimdiki hedefi İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni de Cittaslow Metropol yapmak!

Tunç Soyer İzmir’e, anlayışı ile, felsefesi ile, yaşam tarzı ile, kültürel altyapısı ile, günlük yaşayışı ile uluslararası kuralları olan Sakin Şehir unvanını alabilirse ardından bırakacağı en önemli miras olacaktır!

* * *

Tunç Soyer’in sunumundan öne çıkarmak istediğim bir diğer konu da EXPO!

Bilindiği gibi önceki dönem İzmir Ticaret Odası başkanı Ekrem Demirtaş’ın öncülüğünde EXPO 2015 ve EXPO 2020 adaylık süreçlerini yaşamıştık. Adaylık sürecinde bir dönem EXPO’nun genel sekreterliğini de yapan Tunç Soyer gereken dersleri çıkarmış anlaşılan. Antalya’nın çiçek teması ile aldığı Expo’yu 2026 yılında İzmir’e getiriyor.

5 milyon ziyaretçi beklenen EXPO 2026 Bahçe Bitkileri- Botanik Exposu Pınarbaşında kurulacak. İzmir 2026 EXPO’sunun ana teması: “Uyum içinde yaşamak” (Living in Harmony).

Tunç Soyer sunumda şöyle açıkladı: “EXPO alanı, Türkiye’de görülen ve aynı zamanda dünya yüz ölçümünün önemli bir kısmını kaplayan Avrupa Sibirya Yaprakdöken Ormanları, Akdeniz Makilikleri ve İran Turan Bozkırları gibi üç bitki kıtasının sergileme bölgesi olarak kullanılacak. Her üç bitki kıtası da, dünya uygarlığına yön veren birçok bitkinin ana vatanı.”

* * *

Belediyenin finansal kaynak yaratmadaki başarısı Burhan Özfatura ve Aziz Kocaoğlu döneminde en üst noktaya çıkmıştı. Uluslararası çevrelerde Türkiye’nin kredi notu düşerken İBB’nin kredi notu yükseliyordu. Başkan Tunç Soyer’in bu finansal kaynak yaratma yolunu iyi kullanarak Narlıdere ve Buca Metroları için Yatırım ve Kalkınma bankalarından kaynak sağlaması olumlu gelişmelerdi. Ancak bu uluslararası kaynakların maliyeti, faizi vs. konularında da açıklama yapılması serbest piyasa karşılaştırması yapılması açısından yerinde olur.
(Şüphesiz 550 gün değerlendirmesi bir yazıya sığacak gibi değil. Analizimize devam edeceğiz mecburen- devamı var.)