;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Sayın Kılıçdaroğlu yol yakınken!

19 Ocak 2014 Pazar 00:00 Güncelleme : 19 Ocak 2014 Pazar 00:00

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na:

Marmaris ve ülkenin birçok yeri adına, 30 Mart seçimleri öncesi son dönemeçten sesleniyoruz size. “Marmaris’te CHP, otu aday gösterse seçimleri yine kazanır” deniliyordu buralarda, bir zamanlar… Ama şimdi durumlar çok ciddi anlamda değişti Marmaris’te, Sayın Kılıçdaroğlu…
Mevcut Belediye Başkanı Ali Acar’ın son 10 yıldaki değişmeyen, “Bana yakın olan CHP’li, olmayan AKP’li” mantığı ve bu konuda ısrarlı tutumu yüzünden, yaklaşık 3bin üyesi bulunan Marmaris CHP İlçe Başkanlığı’na çoğu partililer gitmiyor artık.
Daha öncesinde sizinle ilgili yazdığım yazıda, “Yer Ankara, tarih 12 Aralık 2013 öğle saatleri. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve aramızdan su sızmaz bir büyüğümüz yemekte birlikte görüşüyorlar.
Kılıçdaroğlu’nun önünde, Ege Bölgesi’nden birçok dosyanın yanı sıra; ihale sonrasında yapılan itiraz üstüne, itirazı haklı kılan Marmaris Belediyesi’nce iptal edilip bir başka bahara ertelenen Tema Park (deniz ve denizcilik unsurlarını barındıran eğlence amaçlı tesis) yapım ihalesinin gelişim ve sonuç sürecini anlatan dosya da var.
Görüşme bitiminde bir büyüğümüze tekrar ulaştık ve Marmaris için Kılıçdaroğlu’nun ne düşündüğünü sorduk, aldığımız yanıt: “Sayın Kılıçdaroğlu; Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın yeniden aday gösterilmesini, “yüzde 99, 99” oranında, kesinlikle düşünmüyor!” oldu, demiştim.
Bu Marmaris Tema Park İhalesi’ne katılan 3 firmadan, diğer ikisinin zarfları bile açılmadan, 5 milyon TL’ye adrese teslim bırakılan ihalede, itiraz eden firmanın zarfında 6 milyon 175 bin TL olduğunu biliyor muydunuz Sayın Kılıçdaroğlu? Hatta Marmaris Belediyesi’nin sanki ihaleye hiç itiraz edilmemiş gibi acilen iptal edip, ihaleyi kendileri iptal etmiş gibi halka yansıtmaya çalıştıklarını…
Neyse Sayın Kılıçdaroğlu ana muhatap sizi alarak yazdığım bu yazım sonrasında; Marmaris başta olmak üzere, ülkenin birçok yerindeki CHP Örgütleri’nde yeniden, “ÖN SEÇİM” umutları yeşerirken, 22 Aralık’ta yaptığınız atamalarla hem beni yalancı konumuna düşürdünüz hem de gerçek partililerin umutlarını suya düşürdünüz.
”Başkan adayları atamaları yapıldıktan sonra, seçici kurulu iptal etseniz ne olur etmeseniz ne olur?”. Demek ki yapılan işin yanlış olduğunun sizde farkındasınız ve züğürt tesellisi örneği bu kez de 25 Ocak’ta Belediye Meclis Üyesi adayları için birçok yerde olduğu gibi Marmaris’te de ön seçim yapılacağını açıkladınız ama “Kotalı ön seçim!..”
Yoksa Marmaris adaylığı verilen söze mi kurban gitti?
Evet Sayın Kılıçdaroğlu bir de olayın CHP ile hiç örtüşmeyen ve çok çirkin bir yanı var. 22 Aralık’ın haftalar öncesinde, mevcut iki aday adayı varken tarafsızlığını koruması gereken CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk’ün “Ben Ali Acar’ın atanmasından yanayım” diye açıklamada bulunması, bunun paralelinde de Marmaris halkının talebine rağmen ön seçimden ısrarla kaçınılması. Bir CHP İl Yönetimi, kendi partililerinden korkup kaçar mı Sayın Kılıçdaroğlu?
Ayrıca bu açıklamaları destekleyen Marmaris kamuoyunda sürekli dillendirilen, “Acar, adaylığı CHP Genel Merkezi’nden aylar öncesi garantiye almıştı zaten…” gibi dedikodular…
Yol yakınken…
25 kişinin belirlenmesi gereken eğilim yoklaması öncesinde kota koyarak, “Tek sıraları Genel Merkez, çift sıraları eğilim yoklaması belirleyecek” diyerek, yine hata yapıyorsunuz Sayın Kılıçdaroğlu!.. Marmaris’teki adayları, Marmaris halkı bilir siz Ankara’dan emrivaki belirleyemezsiniz.
E tamam istediğiniz şekilde yaptınız ve listeler kesinleşti peki o zaman, bunun siyasi sonuçlarına da katlanmayı göze aldınız demektir bu. Eğer CHP öz kimliğini kaybetmediyse; “Tek sıraları ben atarım çift sıralar ön seçimde belli olur” yaptırımı da uygulanmadan, aday listesinin tamamını ön seçime sokmak zorundasınız, hatta önceki hatadan da geri dönüp atadığınız Belediye Başkan adayını da bu eğilim torbasına sokmalısınız.
Marmaris ve benzer konumda olan diğer merkezler adına; şimdi sizden tüm bu soru işaretlerini yok edecek, özellikle küskün partilileri tatmin edecek bir açıklama bekliyoruz. Selamlarımızla, Sayın Kılıçdaroğlu.

 

 

  

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün