Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Marmaris CHP yanıyor

18 Aralık 2013 Çarşamba 00:00 Güncelleme : 18 Aralık 2013 Çarşamba 00:00

Ve Kılıçdaroğlu Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ı gözden çıkardı!..¶

Bir hatırlatmayla başlayalım söze: “Son iki dönemdir Marmaris Belediye Başkanlığı’nı yürüten CHP’li Ali Acar , “İlk seçildiği 2004 seçimleri öncesinde, iki dönem belediye başkanlığı yapmanın hizmet için yeterli olacağını söylemiş ve bunu ilk seçim bildirgesiyle halka dağıtarak, 3. Dönem aday olmayacağı taahhüdünde bulunmuştu.
Gelelim bu günümüze…

Yer Ankara, tarih 12 Aralık 2013 öğle saatleri. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve aramızdan su sızmaz bir büyüğümüz yemekte birlikte görüşüyorlar.

Kılıçdaroğlu’nun önünde, Ege Bölgesi’nden bir çok dosyanın yanı sıra; ihale sonrasında yapılan itiraz üstüne, itirazı haklı kılan Marmaris Belediyesi’nce iptal edilip bir başka bahara ertelenen TEMA PARK (deniz ve denizcilik unsurlarını barındıran eğlence amaçlı tesis) yapım ihalesinin gelişim ve sonuç sürecini anlatan dosya da var.
Görüşme bitiminde bir büyüğümüze tekrar ulaştık ve Marmaris için Kılıçdaroğlu’nun ne düşündüğünü sorduk, aldığımız yanıt: “Sayın Kılıçdaroğlu; Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın yeniden aday gösterilmesini, “Yüzde 99, 99” oranında, kesinlikle düşünmüyor!” oldu.

CHP Marmaris’te ön seçimden neden kaçıyor?

CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk; milletvekili aday adayı olduğu 2007 ve 2011 Genel Seçimleri öncesinde, delege bazında yapılan ön seçimlerde, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar'ın çabalarıyla, liste dışına itildiğini unutmuşçasına, Marmaris Belediye Başkan Adayı için ön seçim yapılmasını engelleyip, Acar’ın doğrudan atanmasını bekliyor(!)..

Daha öncesinde bize yaptığı açıklamada, “CHP Genel Merkezi’ne ön seçim için 17 Kasım için müracaat ettiklerini ama Genel Merkez'in, “17 Kasım erken olur, 24 Kasım için olabilir” dediğini dile getiren CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk; ayrıca kendisinin ve il yönetimin açık açık Ali Acar’dan yana taraf olduklarını söyleyerek; diğer Marmaris Belediye Başkan Aday Adayı Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal hakkında da kendisini tutamayarak; “Baysal şimdi karşımda yanımda olsa O’nun yüzüne karşı açık açık, senin CHP üyesi olmandan utanıyorum diyeceğim” demişti.
Bu görüşmemiz sonrası CHP Marmaris İlçe Başkanlığı’nda yapılan basın toplantısında ön seçim yapılmasının bir CHP geleneği olduğunu ısrarla hatırlattığımız, yaklaşık 3000 üyesi bulunan Marmaris CHP’de, üyelerin katılacağı bir eğilim yoklaması - ön seçim yapılmasından neden kaçınıldığını sorduğumuz İl Başkanı Öztürk; bir kez daha çark ederek topu CHP Genel Merkezi’ne atmış ve; “Adaylık müracaatının son günü olan 3 Eylül öncesinde  Marmaris için tek aday vardı ve biz o tarihten önce Marmaris İlçe örgütümüzün görüşleri doğrultusunda, Belediye Başkanı Ali Acar’ın tek aday olarak atanması isteğimizi CHP Genel Merkezi’ne bildirmiştik. Şimdi ise Mehmet Baysal’ın o tarihte adaylık müracaatıyla, iki adayımız var. Parti Meclisi’nin kararıyla; partili belediye başkanı olan yerlerde ön seçim olmayacağını, anlaşma yapılan iki bağımsız anket kuruluşuyla kamuoyu yoklaması yapılarak, Marmaris adayının belirleneceğini” söylemişti.
Israrla kamuoyu anket yoklamasına paralel yine de ön seçim yapılmasının Marmaris’teki partililerin talebi olduğunu hatırlattığımız Öztürk, lafı uzatmadan, “Burası bizi aşıyor, karar parti meclisinin kararı” diyerek, konuyu kapatmıştı.
Sonuç 1-0 olsun ama Marmaris kazansın

İddia ettiğimiz Sayın Kılıçdaroğlu’nun Acar’dan vazgeçtiği doğrultusundaki ilgili bu sonuçta biz;

Son 5 yıldır sürekli artan gergin bekleyiş dönemi sonrası Başkan Acar’ın; özellikle 2013 yılı başından beri sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları üstünde baskı kurmaya çalışması, tarafsız kalması gerekirken Marmaris Deniz Ticaret Odası Seçimleri ve Marmaris Ticaret Odası Seçimleri’nde tarafsız kalmak bir yana açık açık belli isimleri seçtirmek için dayatması sonrasında her iki oda seçimlerinde de destek verdiği adayların seçimleri kaybetmesi ve en önemlisi tüm bunlar yaşandıktan sonra Marmaris’ten 4 meslek odası başkanının Ankara’ya giderek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin etkili olduğunu düşünüyoruz…

Hadi biz yinede Kılıçdaroğlu’nun bu düşüncesini “Acar’ı yüzde 51 düşünmüyor!” kabul ederek, Sonuç 1 – 0 olsun, Marmaris’in olsun” diyelim.

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün