Z Kuşağı’ndan sert çıkış: Oy Moy Yok!

Yayın Tarihi 06 Temmuz 2020

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde gençlerle yaptığı yayın sırasında yorumlarla başlayan 'Oy moy yok' tepkisi Twitter'da büyük bir harekete dönüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, YKS'ye girecek öğrenciler için canlı yayın yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde gençlerle yaptığı yayın sırasında yorumlarla başlayan 'Oy moy yok' tepkisi Twitter'da büyük bir harekete dönüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YKS'ye girecek öğrenciler için canlı yayın yaptı.

Ancak yayına katılan öğrenciler sınav tarihinin sürekli değişmesi nedeniyle tepki gösterince, yayındaki yorum yapma seçeneği kapatıldı.

Bunun üzerine “OyMoyYok” etiketiyle binlerce paylaşım yapılırken, Erdoğan'ın gençlerle yaptığı yayının You Tube'daki videosuna kısa sürede 200 binden fazla 'dislike' atıldı.

Sayı her geçen dakika daha da arttı.

Üniversiteyi artık güvenceli ve belli bir hayat standardı sunan işin garantisi olarak göremeyen, sadece en azından asgari ücretin biraz daha üstünde ücret, iş bulabilme olasılığını biraz daha yükseltecek bir seçenek olarak ele alan milyonlarca genç Erdoğan’a verdikleri “OyMoyYok” yanıtıyla tüm bu tablonun kendilerinde nasıl bir politizasyon-tepki yarattığının da tercümanı oldu.

Son 18 yılda hızla çoğalarak 202’ye çıkan üniversite sayısının reel anlamda hiçbir şey ifade etmediğinin farkında olan gençlerin tepkileri önemli bir toplumsal patlama dinamiğinin birikimi olduğu kadar, bu dinamiğin taşıdığı niteliklerin temel çizgilerini de belli boyutlarıyla ortaya koydu.

Türkiye’de açık öğretime gidenlerle birlikte 9 milyonu bulan üniversiteli var. Diplomalı işsizlik halen en yüksek işsizlik oranları arasında yer alıyor.

Diploması olanların önemli bir kısmı ya iş bulamıyor ya da düşük ücretlerle güvencesiz işlerde çalışmak durumunda kalıyor. Diplomalı istihdamının işgücü içindeki oranları halen orta ve lise dengi eğitim almış işçilerin gerisinde malesef.

Devletimiz ise 2003 yılında 70 olan üniversite sayısının 2020 yılında 202’e çıkmasıyla sorunun çözüldüğünü düşünüyor.

Lakin bu sayının eğitim kalitesine ve istihdama katkısı olmadığını bilen bir gençlik var tabi.

Görünen o ki öyle bir gençlik geliyor ki hiçbir şeye eyvallahı yok!

Haklarını arıyorlar ve bu demokratik hakkı korumak için de korkusuzca mücadele ediyorlar.

Yeni kuşakların ortak bir aidiyet hissi sağlamalarında ve içinde doğdukları toplumla bütünleşebilmelerinde eğitim, bir yöntem ve önemli bir vasıta.

Eğitimin, devleti merkeze alan bir ideoloji aktarma ve yayma aracı olmaktan kurtarılması şart.

Eğitim, gençler için onların eleştirel bilinç, farkındalık ve duyarlılıklarını geliştirebilecekleri ve bu sayede kendi özerkliklerinin ve özgünlüklerinin anlamını yakalayabilecekleri bir etkinlik haline getirilmeli.

Bu anlamda devleti yönetenler özellikle eğitim ve gençlik konusunu ele almalı ve bu konuda kafa yormalıdır.

Yoksa Z kuşağı’nın “OyMoyYok” hareketini göz ardı etmek, eğitimin içinde bulunduğu sorunları rafa kaldırmak iktidarın kendi ayağına kurşun sıkmasından ibarettir.

Tüm bunlar ışığında bir lider düşünün, kahraman bir milletin önünde içeride ve dışarıda türlü olumsuzlukla mücadele etsin, ülkelerle savaşsın, zaferler kazansın. En zorlu devrimleri yapsın ve desin ki, "Bütün ümidim gençliktedir..."

Peki kim bu lider ?

Atatürk tabii ki!

O yüzden gençlere kulak verelim derim.

Ne dersiniz?