Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Sosyal medyanın adaleti

20 Ağustos 2020 Perşembe 00:16 Güncelleme : 20 Ağustos 2020 Perşembe 00:16

      Çok uzun yıllar önce filozof ve siyaset bilimci Edmund Burke'nin İngiltere Parlamentosu'nda gazetecileri gösterip “İşte orada dördündü kuvvet oturuyor” söyleminden sonra medya, dördüncü kuvvet olarak literatüre girdi. Yıllardır dünyaya yön verdi ve vermeye de devam ediyor. Özellikle ülkemizde de medya zaman zaman hükümetlerin bile değişmesinde öncü rol oynadı.

      Şimdi ise karşımızda hepsinden güçlü bir şey var, sosyal medya... Bunu dün de yaşadık. Batman'da genç bir kıza cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen uzman çavuş M.O'nun tutuklanması için sosyal medyada büyük bir kampanya başlatılmış, binlerce tweet atılarak kamuoyu oluşturulmuştu. M.O'nun cinsel saldırıyı kanıtlayan Adli Tıp raporuna rağmen serbest kalması büyük bir infial yaratınca, ilgili makamlar da devreye girdi. Kamuoyunda oluşan baskının ardından Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi, genç kıza cinsel saldırıda bulunan M.O hakkında tutuklanmak üzere yakalama emri çıkartılmasına karar verdi.

      İnsanlar, hukukun yetersiz kaldığını düşündüğü anda sosyal medyayı devreye soktu ve talep ettiği adaletin harekete geçirilmesinde büyük bir baskı yarattı. Artık, 'Adalet Sarayları' olarak Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya mecraları görülmeye başlandı. Gazete ve televizyonlardan fazla kamuoyu oluşturulmasına katkı sağladı.

      Dileriz yukarıdaki örnekte olduğu gibi bundan sonra sosyal medya devreye girmek zorunda kalmaz ve hızlı bir şekilde adalet herkes için, hepimiz için tecelli eder..

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün